Reklama

Ograniczenie zarobków lekarzy może wejść w życie 1 stycznia 2027 r.

Tu nie chodzi o oszczędności. Tutaj chodzi o przyzwoitość. Chciałabym żeby część tych środków, które teraz szpitale przeznaczają na wynagrodzenia, były przeznaczane na leczenie pacjentów - mówiła na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Na stole do omówienia są jej najnowsze i najpoważniejsze pomysły na ochronę zdrowia.

Jeszcze kiedy spotkanie trwało, MZ w serwisie X raportowało: 

- Obecnie gotowe są dwa projekty ustaw. Pierwszy, który uzyskał już wpis do wykazu prac legislacyjnych, dotyczy zwiększenia transparentności poprzez wprowadzenie jawności konkursów. Drugi obejmuje kluczowe zmiany dotyczące tzw. walizek i kominów. Wśród nich zapisy dotyczące m. in. stawki godzinowej, obowiązku zatrudnienia w wymiarze co najmniej pół etatu oraz uzyskiwania zgody pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie.

Każde posiedzenie Zespołu budzi zainteresowanie, ale to budziło wyjątkowe. Minister  Jolanta Sobierańska-Grenda miała przekonać stronę społeczną do swoich najpilniejszych zmian. Chodzi m.in. o limit 240 zł za godzinę pracy lekarza na etacie. 

Reklama

 

Plan zmian MZ

Jak podaje MZ, zmiany mają polegać na rozszerzeniu Centralnej e-Rejestracji na 39 specjalizacji, określeniu maksymalnego poziomu wydatków szpitali na wynagrodzenia, raportowaniu do NFZ rzeczywistych grafików pracy medyków oraz  skuteczniejszemu monitorowaniu harmonogramów przyjęć i kolejek.

Mała i duża ustawa

Nowe rozwiązania mają zostać wprowadzone tzw. małą i dużą ustawą. Ta pierwsza zawiera takie elementy jak właśnie jawność konkursów ofert i  umów zawieranych z placówkami medycznymi. I o tym właśnie - że projekt jest wpisany w kalendarz prac rządu - poinformowało MZ. 

Reklama

Tzw. duża ustawa to już poważniejsze kwestie - takie jak górny limit stawki godzinowej, koniec z „procentówkami” czyli uzależniania zarobków lekarzy od procentowego udziału w wartości wykonanych procedur medycznych. i ograniczenie wieloetatowości.

Na liście są jeszcze: blokada dla pośredników (zakazanie szpitalom zawierania umów z agencjami i spółkami zewnętrznymi na świadczenie usług medycznych) i kary za omijanie kolejek.

Jednak sama minister przyznaje, że na zmiany w tym planie jest gotowa. Na przykład w zakresie wynagrodzeń; 

Reklama

- Zmiany będą dotyczyć także tzw. procentu od procedury. Nie wykluczamy stosowania dodatków motywacyjnych, jednak nie powinny być one powiązane z wyceną procedury medycznej - przyznaje. 

Co dalej z projektami?

W najbliższy wtorek kompleksowe rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia ma zaprezentować na posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Przed projektami jeszcze etap szerokich konsultacji społecznych. Resort zdrowia zakłada, że kluczowe przepisy dotyczące ograniczenia wynagrodzeń wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/07/2026 16:31
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości