Reklama

Zespół Trójstronny o ustawie o jakości i Funduszu Medycznym

Polityka Zdrowotna
22/11/2021 10:21

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia oraz Fundusz Medyczny - to m.in. tematy zaplanowanego na poniedziałek posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia.

W poniedziałek (22 listopada) członkowie Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia mają rozmawiać m.in. o Funduszu Medycznym, a także o projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Przypomnijmy, że konsultacje projektu zakończyły się w listopadzie i zgłoszono do niego ok. 2 tys. uwag. 

Tylko nieliczne zostały uwzględnione przez resort zdrowia, o czym pisaliśmy tutaj:

Istotną uwzględnioną zmianą, jest to, że akredytacji nie będzie udzielał prezes NFZ -  jak brzmiał pierwotnie projekt - ale ministrer zdrowia. Dodatkowo przewidziano też możliwość odwołania się przez szpital, który nie uzyskał autoryzacji, a tym samym finansowania z NFZ, do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.

Reklama

Inna z uwzględnionych zmian dotyczy z kolei zgłaszania zdarzeń niepożądnych.  Będą one mogły być zgłaszane do Rzecznika Praw Pacjenta, jednak rejestr poprowadzić ma nie NFZ - jak wcześniej proponowano, ale resort zdrowia.

Projekt wzbudza wiele kontrowersji zwłaszcze po stronie dyrektorów szpitali. Chodzi o zmiany dotyczące akredytacji oraz autoryzacji tych placówek.






Na poniedziałkowy posiedzeniu o projekcie dyskutować będą członkowie Zespołu Trójstronnego. 

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości