Reklama

Zamiast mówić: weź się w garść, powiedz: jestem przy Tobie!

O depresji coraz więcej mówi się w przestrzeni publicznej, czy w social mediach i z pewnością budując społeczną świadomość możemy przełamać stygmatyzację i przyczynić się do normalizacji zaburzeń psychicznych. Wiele osób szuka w Internecie wskazówek co mówić, a czego unikać w komunikacji z osobą, która mierzy się z depresją. A czy Ty posiadasz tę wiedzę?

W ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020 uruchomiona została strona wyleczdepresje.pl.

Strona jest interaktywna i każdy z nas powinien na nią zajrzeć, dlaczego? Ponieważ obok informacji dot. objawów, tego jak wspierać osobę w depresji i gdzie szukać pomocy specjalisty zdrowia psychicznego znajdziemy interaktywne narzędzie, które pokaże nam jak zamienić zwrot niewspierający na taki, dzięki któremu okażemy wsparcie osobie w depresji!

Czego nie mówić kobiecie w depresji poporodowej?

Kobiety mierzące się z depresją okołoporodową niestety wciąż spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i najczęściej cierpią w milczeniu. O tym gdzie szukać pomocy w przypadku depresji okołoporodowej pisaliśmy w artykule:

Reklama

Warto nie tylko samemu się edukować w tym zakresie, ale również podesłać link do strony wyleczdepresje.pl znajomym. Przejdziemy do przykładów. 

Zamiast mówić mamie w depresji: masz dla kogo żyć, powiedz: zawsze jestem z Tobą.

Przestań się nad sobą rozczulać - nie jest wspierające, ale wspierające może być powiedzenie: przytulić Cię?

Nie mów: depresja to nie koniec świata, nie wiesz co czuje osoba, do której tej komunikat kierujesz. Lepiej powiedz: jestem dla Ciebie.

Cierpiąc chciałbyś usłyszeć: weź się w garść?

Wiele osób nie ma złych intencji i powtarza zasłyszane kiedyś powiedzenie, niestety to słowa mogą ranić, dlatego warto ich używać z rozwagą. Co zatem powiedzieć zamiast: weź się w garść? Jestem przy Tobie i zawsze będę.

Reklama

Empatia w komunikacji z innymi jest bezcenna. Każdy z nas chciałaby czuć się rozumiany, wysłuchany, a czasem potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy mały gest, obecność, czy powiedzenie - jestem tu dla Ciebie.

Co jeszcze można powiedzieć, żeby okazać wsparcie?

  • Bardzo mi na Tobie zależy
  • Powiedz jak mogę Ci pomoc
  • Masz moje wsparcie/ Nie jesteś sam/a
  • Zawsze możesz na mnie lcizyć
  • Jestem, aby Cię wspierać

Czego nie mówić osobie w depresji?

Poniżej kilka zwrotów, których warto unikać w pełnej empatii komunikacji z osobą cierpiącą z powodu depresji:

  • Inni mają gorzej
  • Znowu masz doła?
  • Nie rozczulaj się nad sobą
  • Uśmiechnij się
  • Znowu nie ogarniasz?
  • Nie nakręcaj się
  • Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Wsparcie osoby w depresji wymaga gotowości

Pamiętaj, że masz prawo nie być gotowy/a do udzielenia wsparcia - wiele fundacji i instytucji udziela pomaga również bliskim osób, które mierzą się z depresją. Szukaj informacji, nie bój się pytać.

Reklama

Więcej informacji i przykładów wspierających komunikatów znajduje się na stronie wyleczdepresje.pl.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości