- Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Upał to stan pogody, w którym temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30°C. Wbrew powszechnemu przekonaniu, maksymalna temperatura w ciągu dnia nie przypada na południe, lecz występuje między godziną 15:00 a 18:00. Warto jednak pamiętać, że to w godzinach 12:00–13:00 odnotowuje się najwyższe, najbardziej niebezpieczne promieniowanie UV.
Wraz ze wzrostem słupków rtęci drastycznie rośnie ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Skrajnym zagrożeniem jest udar słoneczny lub cieplny – stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
Objawy udaru, na które musisz zareagować:
ogólne zmęczenie i osłabienie,
silne bóle oraz zawroty głowy,
nudności,
szum w uszach,
gorączka i niebezpieczny dla życia wzrost temperatury ciała,
drgawki,
przyspieszone bicie serca oraz przyspieszony oddech.
Upały odciskają silne piętno również na naszym układzie nerwowym. Mogą wywoływać ospałość, rozdrażnienie, a także drastycznie obniżać poziom koncentracji i efektywność pracy.
Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych. W tym okresie musimy również otoczyć szczególną opieką zwierzęta, które – tak samo jak ludzie – są narażone na groźne dla życia przegrzanie organizmu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze