Jest już najnowszy Ranking Perspektyw 2026 oceniający uczelnie wyższe. Wśród uniwersytetów medycznych na najwyższej pozycji uplasował się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia poprawiła swój wynik - w generalnym zestawieniu - o dwa oczka.
Od razu zaznaczmy, że w całościowym ujęciu najlepsza piątka polskich uczelni wygląda następująco:
Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński (ex aequo)
Politechnika Warszawska
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Politechnika Gdańska
Nad rzetelnością zestawienia czuwała kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. W jej skład weszli eksperci ze środowiska akademickiego, rynku pracy, wydawnictwa Elsevier oraz instytucji wspierających innowacyjność.
Podczas oceny uczelni akademickich analizowano szereg kluczowych wskaźników:
• efektywność naukową i potencjał naukowy,
• umiędzynarodowienie,
• prestiż placówki,
• pozycję absolwentów na rynku pracy,
• warunki kształcenia oraz innowacyjność.
To zestawienie co roku jest ważną wskazówką dla młodych osób wybierających uczelnie i kierunki studiów.
Jeśli chodzi o uczelnie medyczne, to najwyższą w tym roku pozycję zajął Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – jest na 10. miejscu, podczas gdy rok temu uplasował się na 12. pozycji.
Za nim znajdują się:
– Stabilna lokata w ścisłej czołówce potwierdza rolę WUM jako jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych ośrodków kształcenia lekarzy, farmaceutów oraz specjalistów nauk o zdrowiu w kraju. Uczelnia ustępuje w tym zestawieniu jedynie uniwersytetom medycznym w Białymstoku, Gdańsku i Łodzi – chwali się wynikami WUM.
Dodaje, że uczelnia zajęła pierwsze miejsce w rankingu studiami na kierunku zdrowie publiczne.
– W porównaniu z poprzednią edycją rankingu swoją pozycję poprawiły studia na kierunku lekarskim – miejsce drugie z trzeciego w roku 2025, tuż za Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz fizjoterapia (7. miejsce zamiast 8.). Pozycję w rankingu utrzymały kierunki: farmacja (3), analityka medyczna (3), ratownictwo medyczne (2), położnictwo (3). Pozostałe kierunki: lekarsko-dentystyczny (6. miejsce zamiast 5.) i pielęgniarstwo (4. miejsce zamiast 2.) – wylicza.
Reklama
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Lublinie szczyci się tym, że po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze