Finansowanie ustawowych podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego będzie głównym punktem środowego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Członkowie zespołu, który zbierze się o godzinie 12:00, omówią także postępy w restrukturyzacji szpitali, realizację programu in vitro oraz sytuację finansową w centrach krwiodawstwa.
W oficjalnym planie prac zespołu znalazła się informacja na temat rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Agencja w pierwszej połowie czerwca przekazała Ministerstwu Zdrowia wytyczne dotyczące zabezpieczenia środków na tegoroczny wzrost płac.
Przypomnijmy, że 1 lipca wchodzi w życie kolejny, gwarantowany ustawą, wzrost minimalnych wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia. Obejmie on m.in.:
lekarzy,
pielęgniarki i położne,
farmaceutów,
diagnostów laboratoryjnych,
fizjoterapeutów,
ratowników medycznych.
Decyzje prezesa AOTMiT są kluczowe dla dyrektorów szpitali i przychodni. To na ich podstawie resort zdrowia oraz NFZ zmienią wyceny świadczeń medycznych tak, aby placówki miały z czego pokryć wyższe koszty pracownicze.
Skala wydatków na pensje medyków: Koszty ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia są gigantyczne. AOTMiT oszacowała skumulowane koszty tych regulacji w latach 2022–2025 na 133,8 mld zł. W samym roku 2025 kwota ta wyniosła 57,3 mld zł, co pochłonęło ponad jedną czwartą całego budżetu NFZ. Dla porównania, w ubiegłym roku roczna rekomendacja Agencji wyniosła 18 mld zł, a rok wcześniej – 15 mld zł.
Podczas posiedzenia Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ przedstawią również raport na temat trwających konsolidacji i restrukturyzacji szpitali.
Działania te są efektem uchwalonej w sierpniu ubiegłego roku ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te dają samorządom zielone światło na łączenie placówek i przekształcanie oddziałów. Jak poinformowała pod koniec kwietnia szefowa resortu zdrowia, Jolanta Sobierańska-Grenda, w skali całego kraju planowanych jest obecnie około 80 procesów reorganizacyjnych.
Uczestnicy spotkania poruszą także dwa inne, istotne tematy:
Finansowanie podwyżek dla pracowników regionalnych centrów krwiodawstwa.
Szkolenia podyplomowe z zakresu medycyny pola walki, przeznaczone dla personelu medycznego.
Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia to platforma dialogu, której zadaniem jest wypracowywanie wspólnego stanowiska w sprawach kluczowych dla pracowników oraz pracodawców w sektorze medycznym.
W posiedzeniach prezydium po stronie społecznej zasiadają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, reprezentatywnych organizacji pracodawców (m.in. Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, ZP, BCC, ZPP, FPP) oraz najważniejszych związków zawodowych (Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ „Solidarność”).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze