W obliczu wysokiej liczby podejmowanych przez młodzież zachowań samobójczych powstał program Wspierająca Szkoła, skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego ramach nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie budują stosowną wiedzę i umiejętności, otrzymują odpowiednie narzędzia tak, by dbać o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Udział w programie kończy przyznanie certyfikatu Wspierająca Szkoła.
Głównym celem programu jest budowanie świadomości dotyczącej dobrostanu dzieci i młodzieży wśród młodych osób oraz ich rodziców i grona pedagogicznego, dawanie narzędzi, aby zapobiegać zachowaniom samobójczym i autoagresywnym. Program uczy, jak być wsparciem dla osób w kryzysie psychicznym. Program został stworzony przez Fundację Adamed i akcję społeczną Życie warte jest rozmowy.
Program jest skierowany do szkół, które zgłoszą chęć uczestnictwa. Wybranych w 2024 roku zostało już 25 takich placówek. W ramach Programu prowadzone są szkolenia dla grona pedagogicznego, spotkania dla dyrektorów, spotkania edukacyjne dla rodziców oraz konsultacje dla rodziców i nauczycieli ze specjalistą suicydologiem.
Spotkania mają na celu zapewnienie uczestnikom lepszego zrozumienia problematyki zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży, w tym zachowań samobójczych i samouszkodzeń.
Na stronie wspierajacaszkola.pl można pobrać bezpłatne poradniki dotyczące pierwszej pomocy emocjonalnej. zawiera wskazówki dotyczące podejmowania przez dorosłych różnorodnych interwencji wobec dzieci i nastolatków w kryzysie emocjonalnym. Opisywane w poradniku zagadnienia obejmują wiedzę jak rozpoznać kryzys emocjonalny u młodej osoby, jak się z nią komunikować oraz jak budować pozytywne relacje.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze