Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport z realizacji programu KOS-Zawał (Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca). Refundacja świadczeń z NFZ w ramach niego wyniosła ponad 1 mld złotych.
KOS-Zawał został uruchomiony w październiku 2017 roku. Jest to program kompleksowej specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
W ramach programu pacjent ma zapewnione:
Wszystkie świadczenia w ramach programu finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na koniec 2022 roku program KOS-Zawał był realizowany w 100 placówkach medycznych. Do tego czasu, od uruchomienia programu w październiku 2017 roku, ze świadczeń oferowanych w ramach niego skorzystało 68 tys. pacjentów. Ich refundacja wyniosła 1,25 mld zł.
Jak mówi szef Funduszu, Filip Nowak, KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca w Polsce.
- Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. [...] Dane z NFZ jednoznacznie mówią, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.
NFZ podał, że śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki zakładane przez KOS-Zawał jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób.
Dane Funduszu potwierdziły również tezę, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale serca.
Pełny raport dostępny jest na stronie ezdrowie.gov.pl .
Źródło: PAP
Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Opracowała: Zuzanna Świerczek
Polecamy także:
[news:969414
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze