Opłaty za krew w 2023 roku wzrosną. Przyczyną m.in. wzrost kosztów związanych z przechowywaniem i pobieraniem krwi, ale także podniesienie najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia podnoszącego opłaty za krew od 2023 roku. Jeśli wejdzie w życie w takim kształcie jak obecnie, stawki będą wyglądać następująco:
Podniesienie opłat za krew, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowej legislacji, jest spowodowane rosnącymi kosztami własnymi sprzedaży składników krwi oraz rosnącymi kosztami wykonywania na tych składnikach czynności dodatkowych.
Przyczyną nowej tabeli cen jest również projekcja inflacji, wzrost cen energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu oraz kosztów utylizacji odpadów medycznych. Wpływ na taka decyzję ma także niepewna sytuacja geopolityczna, w tym wahania cen surowców energetycznych, problemy z realizacją zawieranych umów czy utrudniony import niektórych materiałów niezbędnych do pobierania, przechowywania i transportu krwi.
Inny powodem wymienionym przez resort zdrowia jest procedowana ustawa o najniższym wynagrodzeniu dla pracowników ochrony zdrowia. Wzrost płac wpływa bezpośrednio na wzrost opłat za wszystkie czynności medyczne związane z krwią.
Źródło: RCL
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze