Uwzględnienie w realizacji opieki profilaktycznej nad dziećmi badań bilansowych, a w pierwszej kolejności - bilansów 6-latka - zaleca konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Konsultant wydał we wtorek stanowisko dotyczące przeprowadzania badań bilansowych u dzieci w czasie trwania pandemii COVID-19.
"Mając na uwadze Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 17 kwietnia 2020r. w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19, zalecający wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, zalecam uwzględnienie w realizacji opieki profilaktycznej nad dziećmi badań bilansowych, a w pierwszej kolejności - bilansów w czasie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego (tzw. bilans 6-latka)" - zalecił konsultant.
Jak dodał, badania bilansowe w innych grupach wiekowych należy realizować w miarę możliwości organizacyjnych przychodni, mając na względzie, iż pierwszeństwo realizacji opieki profilaktycznej mają szczepienia (przede wszystkim najmłodszych dzieci) oraz bilanse 6-latków.
Konsultant zaleca, aby planując badanie bilansowe, podzielić je na dwa etapy: teleporadę, której elementem będzie wywiad epidemiologiczny oraz wizytę osobistą w poradni, podczas której przeprowadzone zostanie badanie bilansowe, uwzględniające ocenę stanu zdrowia (...). Oba etapy powinny odbyć się w odstępie nie dłuższym niż tydzień. Ponadto jeżeli istnieje taka możliwość organizacyjna, zaleca się połączenie wizyty bilansowej z wykonaniem szczepień obowiązkowych i zalecanych.
Z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba dorosła, bez objawów infekcji, i powinna mieć maseczkę ochronną dla siebie oraz dla dziecka. Z kolei personel medyczny przeprowadzający bilans musi stosować środki ochrony indywidualnej: maseczka chirurgiczna z przyłbicą, rękawiczki jednorazowe, fartuch (preferowany fartuch jednorazowy, a w przypadku braku – czysty fartuch wielorazowy, wykorzystany wyłącznie do badania dzieci zdrowych), a także dezynfekcję powierzchni i sprzętów, z którymi styka się pacjent (kozetka, waga, stetoskop, sprzęt do badań bilansowych, inny drobny sprzęt medyczny używany przy pacjencie) - po każdym pacjencie.
Wizyty powinny być tak zaplanowane, aby unikać gromadzenia się pacjentów i opiekunów w poczekalni.
Źródło: MZ
Beata Pieniążek-Osińska
Polecamy także:
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!