Minister zdrowia ogłosiła powołanie nowego konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. Został nim prof. dr hab. n. med. Witold Rzyman.
Prof. dr hab. n. med. Witold Rzyman został powołany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. To stanowisko było przez pewien czas nieobsadzone, po zakończeniu kadencji prof. Marcina Zielińskiego, dyrektora Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc w Zakopanem, który pełnił tę funkcję do końca 2024 roku.
Prof. Witold Rzyman to uznany chirurg i kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Jego klinika jest jednym z wiodących ośrodków badawczo-leczniczych w kraju, specjalizującym się w małoinwazyjnym leczeniu raka płuca, trójmodalnym leczeniu guza Pancoasta oraz w terapii międzybłoniaka opłucnej.
Konsultanci krajowi pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Do ich zadań należy inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych, prognozowanie potrzeb zdrowotnych oraz doradztwo przy realizacji Narodowego Programu Zdrowia. Ponadto, konsultanci opiniują wnioski o skierowanie pacjentów do leczenia za granicą i angażują się w edukację kadr medycznych, zapewniając najwyższy poziom opieki zdrowotnej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze