Rozporządzenie ws. komisji bioetycznej zostało skierowane do ogłoszenia. Nowe przepisy mają podnieść jakość opiniowanych projektów eksperymentów medycznych.
Wydanie rozporządzenia ws. komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej było niezbędne, ponieważ dotychczasowe przepisy prawne dotyczące komisji bioetycznej zdezaktualizowały się. Nowy akt prawny określa zatem:
Przepisy te mają zastosowanie do komisji bioetycznej funkcjonującej przy okręgowej izbie lekarskiej, uczelni prowadzącej kształcenie w zakresie nauk medycznych lub nauk o zdrowiu, Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, instytucie badawczym nadzorowanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia lub instytucie Polskiej Akademii Nauk należącego do Wydziału Nauk Medycznych.
Ponadto, rozporządzenie wprowadza aktualnie obowiązujące nazewnictwo podmiotów powołujących komisję bioetyczną, usuwając tym samym z obiegu prawnego nazwy historyczne.
Jak czytamy w OSR do rozporządzenia, przyjęcie rozporządzenia ws. komisji bioetycznej ma zapewnić "podniesienie jakości opiniowanych projektów eksperymentów medycznych – co przekłada się na jakość i rzetelność nowych metod diagnostycznych i rozwój nauk medycznych i nauk o zdrowiu". Ministerstwo Zdrowia uważa, że osiągnie ten cel m.in. poprzez wprowadzenie:
Treść całego rozporządzenia można znaleźć tutaj.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze