W 2024 roku publiczne nakłady na zdrowie wyniosą ponad 195 mld zł. To o 30 mld więcej niż nakłady zaplanowane w roku ubiegłym, czyli 2023. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy na przyszły rok w zakresie ochrony zdrowia.
- Publiczne nakłady na ochronę zdrowia w roku 2024 wyniosą ponad 195 mld zł i są o prawie 30 mld zł wyższe niż nakłady zaplanowane w roku ubiegłym, czyli w roku 2023. Te nakłady są o 4,2 mld wyższe od minimalnego poziomu nakładów, jaki wynika z ustawy o świadczeniach – powiedziała podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Jak dodawała szefowa resortu zdrowia, procedowany budżet na 2024 rok w zakresie zdrowia nie różni się dużo od tego, co zaproponował poprzedni rząd.
- Zmieniliśmy właściwie tylko tyle, że dołożyliśmy rezerwę celową 500 milionów na program finansowania in vitro oraz 10 milionów zł na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Nakłady w części 46, czyli części "Zdrowie" będą wyższe od wcześniej zakładanych o 458,5 mln złotych i wyniosą 27 mlnd 362 mln zł. Jak tłumaczyła, "te środki pozwalają nam na dotację podmiotową dla Narodowego Funduszu Zdrowia". Wyniesie ona 8 mld 798 mln zł. Oprócz tego NFZ otrzyma dodatkowo 408 mln zł na zwiększanie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego u świadczeniodawców.
W części 83 - "Rezerwy celowe" - będą wyższe o ponad 433 mln zł. Natomiast środki na działalność Rzecznika Praw Pacjenta i wojewodów zwiększą się o ponad 202 mln złotych.
Zwiększone zostały też nakłady na szkolenia specjalizacyjne o około 2 mld zł w stosunku do 2023 r.
- Zwiększamy też wydatki na szkolnictwo wyższe i naukę, to przede wszystkim wiąże się z tym, że zwiększamy wygrodzenia o 30 proc. zgodnie z zapowiedzią pana premiera" – wyjaśniła.
Jak przekazała Izabela Leszczyna, w budżecie przewidziano więcej środków na finansowanie inwestycyjnych programów wieloletnich. Zabezpieczone zostaje również 11 programów polityki zdrowotnej, w tym 3 realizowane w formule programów wieloletnich – Narodowa Strategia Onkologiczna, Narodowy Program Transplantacyjny oraz Narodowy Program Chorób Układu Krążenia.
- To są programy na lata 2022-2032, na które planujemy wydać około 1 mld zł w 2024 r." – wyjaśniła Leszczyna. Dodatkowo zaplanowany został narodowy program leczenia niepłodność, na który z oddzielnej rezerwy celowej przeznaczono 500 mln zł.
W budżecie zaplanowane są również 4 mld zł na wpłatę do Funduszu Medycznego.
Źródło: PAP
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
Opracowała: Zuzanna Świerczek
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze