Reklama

Endometrioza zwiększa ryzyko raka jajnika – alarmujące dane z najnowszych badań

Polityka Zdrowotna
09/01/2025 09:30

Najnowsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na ciężką endometriozę, są niemal 10 razy bardziej narażone na rozwój raka jajnika. Nawet łagodniejsze przypadki endometriozy, zwiększają to ryzyko około czterokrotnie.

Endometrioza – cicha choroba wielu kobiet

Endometrioza to przewlekłe schorzenie, które dotyka około 6-10% kobiet w wieku od 15 do 49 lat. W Polsce może cierpieć na nią nawet 3 miliony kobiet. Choroba polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium), zaczynają rozwijać się poza macicą, na przykład na jajnikach, jajowodach czy w innych miejscach jamy brzusznej. Objawy endometriozy to przede wszystkim silne bóle podczas miesiączki, ból podczas stosunku, przewlekłe bóle brzucha oraz trudności z zajściem w ciążę.

Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale specjaliści podejrzewają, że może być związana z czynnikami genetycznymi, hormonalnymi czy immunologicznymi. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby – może obejmować farmakoterapię, np. leki hormonalne, oraz zabiegi chirurgiczne, które w Polsce są dostępne na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Reklama

Diagnozę stawia ginekolog, który przeprowadza wywiad z pacjentką, wykonuje badanie ginekologiczne oraz USG, pozwalające wykryć charakterystyczne zmiany, takie jak torbiele endometrialne. Nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności i innych poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie.

Endometrioza drastycznie zwiększa ryzyko raka jajnika

Endometrioza to schorzenie, które może powodować bardzo silny ból w okolicach miednicy oraz bóle związane z miesiączką. Nowe badania wskazują, że endometrioza może również znacznie zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika.

Reklama

Choć lekarze już wcześniej podejrzewali, że istnieje związek między tymi dwiema chorobami, badanie opublikowane w czasopiśmie „JAMA” latem tego roku ujawniło, że kobiety z ciężką endometriozą, mają prawie 10 razy wyższe ryzyko zachorowania na raka jajnika w porównaniu do tych, które nie mają tej choroby. U kobiet z endometriozą ogólnie ryzyko to jest 4,2 razy wyższe. Eksperci podkreślają, że to ryzyko jest dużo większe, niż wcześniej sądzono.

- Skala ryzyka związanego z endometriozą jest znacznie wyższa, niż wcześniej szacowano – powiedziała dr Sarah Adams, profesor położnictwa i ginekologii w Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Nowego Meksyku, w wywiadzie dla portalu health.com.

Reklama

Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek między endometriozą a ryzykiem rozwoju raka jajnika. Na przykład meta-analiza z 2021 roku wskazała, że endometrioza może zwiększać ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka, choć badacze podkreślali, że część z tych badań była obarczona pewnym błędem.

Analiza badania

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „JAMA”, analizowało dane dotyczące prawie 451 tysięcy kobiet w wieku od 18 do 55 lat, z których 78,5 tysiąca miało endometriozę, a 372,4 tysiąca nie miało tej choroby. Badacze odkryli, że 597 kobiet rozwinęło raka jajnika między 1992 a 2019 rokiem. Z danych wynika, że kobiety z endometriozą miały wyższe ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Reklama

- To badanie różni się od poprzednich, ponieważ dodatkowo kategoryzowano pacjentki na podstawie rodzaju endometriozy i rodzaju raka jajnika – powiedziała dr Christine Metz, profesor i badaczka endometriozy w Northwell Health Feinstein Institutes for Medical Research w wywiadzie dla portalu health.com.

W przypadku typu I raka jajnika, który zwykle rozwija się wolniej i ma lepsze rokowania, ryzyko było 7,48 razy wyższe u kobiet z endometriozą. U pacjentek z głęboko naciekającą endometriozą i/lub endometriozą jajników — cięższymi postaciami tej choroby — ryzyko wystąpienia raka jajnika typu I, było 18,96 razy większe. Ryzyko wystąpienia raka jajnika typu II, który jest bardziej agresywny, było 3,72 razy wyższe.

Reklama

- To właśnie tam odkryliśmy 19-krotnie większe ryzyko, co można porównać do związku między paleniem a rakiem płuc. Jestem epidemiologiem, więc patrzenie na takie liczby jest naprawdę uderzające – powiedziała w komunikacie prasowym dr Karen Schliep, adiunkt z University of Utah w Salt Lake City w stanie Utah.

Chociaż badanie ma swoje ograniczenia, takie jak brak danych na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które mogą zmniejszać ryzyko raka jajnika, eksperci zgadzają się, że endometrioza może odgrywać rolę w rozwoju tej choroby.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: health.com Aktualizacja: 09/01/2025 09:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości