W 2025 roku w Polsce odnotowano wzrost liczby donacji krwi i jej składników, które wyniosły ponad 1 591,9 tys. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To oznacza wzrost o 2,8 proc. rok do roku i utrzymanie stabilnego poziomu krwiodawstwa w kraju. Najnowsze dane pokazują także, że w Polsce działa rozbudowana sieć centrów krwiodawstwa, a większość dawców stanowią osoby w wieku 25–44 lata.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że w 2025 roku w Polsce pobrano 1 591,9 tys. donacji krwi i jej składników. W porównaniu z 2024 rokiem oznacza to wzrost o 2,8 proc.
Z tego:
Jak podkreśla GUS, dane pokazują stabilny poziom aktywności krwiodawców w Polsce.
W 2025 roku w Polsce było 651,8 tys. krwiodawców, czyli o 0,4 tys. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowaną większość stanowili honorowi dawcy krwi – 651,7 tys. osób.
Struktura wiekowa dawców:
Aż 81,9 proc. stanowią dawcy wielokrotni, regularnie oddający krew.
Według GUS, w 2025 roku w Polsce funkcjonowały:
Liczba centrów pozostała bez zmian, natomiast liczba oddziałów terenowych zmniejszyła się o dwa.
Najwięcej krwi pełnej pobrano w województwie śląskim – 178,1 tys. donacji. Razem województwa:
odpowiadają za 33,3 proc. wszystkich donacji krwi pełnej w Polsce (łącznie 468,5 tys.).
W centrach podległych MON i MSWiA pozyskano 46,8 tys. donacji.
GUS wskazuje, że największy wzrost liczby donacji krwi pełnej odnotowano w województwie śląskim – o 3,5 proc.
Najmniejszy wzrost dotyczył województwa kujawsko-pomorskiego – 0,3 proc.
Jednocześnie w kilku regionach (mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim) odnotowano spadki liczby donacji.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze