Reklama

Bezpłatna terapia dla dzieci uzależnionych od nowych technologii

Polityka Zdrowotna
04/01/2022 13:15

Narodowy Fundusz Zdrowia razem z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci z cyberuzależnieniami. Do otrzymania pomocy nie potrzeba skierowania, a wszystkie koszty leczenia pokryje NFZ. Profesjonalna pomoc w ramach pilotażu dostępna będzie w 10 ośrodkach. 

Założenia programu

Terapia ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych. Młodzi potrzebujący pomocy będą mogli ją uzyskać w 10 ośrodkach specjalistycznych w całej Polsce zlokalizowanych w Warszawie, Białymstoku, Bielsku - Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Od 23 grudnia 2021 roku działa już pierwszy ośrodek tego typu w Warszawie (Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów). Umowę z NFZ podpisał też ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku, a niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek z kolejnych miast.

Reklama

Pilotaż będzie realizowany do końca czerwca 2023 roku.

Aby poddać się leczeniu wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Długość terapii jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta i może trwać nawet ponad 12 tygodni. Koszty udziału w programie pokrywa NFZ. 

 

Na czym polega terapia?

Terapia obejmuje takie świadczenia jak:

porada lekarska diagnostyczna porada lekarska terapeutyczna porada lekarska porada psychologiczna-diagnostyczna porada psychologiczna sesja psychoterapii indywidualnej sesja psychoterapii rodzinnej sesja psychoterapii grupowej sesja psychoedukacyjna.

 

Problem uzależnień dzieci od technologii w Polsce

Cyberuzależnienia są obecnie najczęściej spotykanymi uzależnieniami, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Według polskiego badania EU Kids Online z 2020 roku, 84 proc. nastolatków używa internetu kilka razy dziennie.

Reklama

Nadużywanie nowoczesnych technologii prowadzi do problemów ze spaniem oraz rozregulowuje cykl dobowy. 6 proc. osób nie śpi dobrze lub nie je prawidłowo z powodu Internetu.

Coraz częściej obserwuje się, że młodzi Polacy odczuwają dyskomfort, kiedy nie mają dostępu do sieci. Takie problemy ma 17 proc. pytanych. Uzależnienie od internetu wpływa niekorzystnie na relację z rodziną i przyjaciółmi. Doświadcza tego 12 proc. uczestników badania. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości