Reklama

A. Niedzielski: do 2027 r. wzrost płac medyków o 30 proc.

Polityka Zdrowotna
08/06/2021 14:22

Rolą państwa jest zapewnienie odpowiedniej gratyfikacji finansowej. Wynagrodzenia medyków wzrosną o 30 proc. w perspektywie 2027 roku - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek po "czepkowaniu" w Raciborzu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w uroczystości czepkowania studentów pielęgniarstwa PWSZ. - Mamy bardzo dużo do nadrobienia po pandemii. Liczę, że środowisko pielegniarskie podejmie się tutaj roli propagatorów profilaktyki - powiedział do studentów i studentek pielęgniarstwa Adam Niedzielski. Przypomniał im, jak ważna jest każda para rąk w ochronie zdrowia: - Sprzęt zawsze można kupić, ludzi nie kupimy - stwierdził.

A. Niedzielski w przemówieniu do przyszłych pielęgniarek mówił, że zapewni im "odpowiednie" wynagrodzenie. - Rolą państwa, rolą Ministra Zdrowia jest docenienie waszego dojrzałego wyboru i zabezpieczenie odpowiedniej gratyfikacji finansowej, co zapewniam, że będę czynił - zapowiedział.

Reklama

Podczas konferencji prasowej wytłumaczył, że prawo zapewni mechanizm indeksacyjny, co oznacza, że rosło będzie wynagrodzenie nie tylko minimalne.

- Od 1 lipca każdy, kto ukończy studia pielęgniarskie będzie wchodził do zawodu z gwarancją zarabiania pensji zasadniczej w wysokości 4,2 tys. zł - ogłosił A.Niedzielski.

- Ta ustawa (o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia -  przyp. red.) daje gwarancję, że przedstawiciele zawodów medycznych nie będą zarabiali mniej niż konkretne wskaźniki odnoszące się do wynagrodzenia w kraju. Realny koszt tego ruchu to blisko cztery mld zł na pół roku - wyjaśniał.

Reklama

Jak mówił, rząd podjął ponadto decyzję o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia tak, by w 2027 roku wynosiły one 7 proc. PKB. - To oznacza, że wynagrodzenia medyków wzrosną, partycypując w tym wzroście nakładów, co najmniej o 30 proc., bo o tyle wzrośnie stopa nakładów na ochronę zdrowia - dodał. 

Minister podkreślał, że zwiększanie atrakcyjności wynagrodzenia ma fundamentalne znaczenie dla wykształcenia medyków. Przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba studentów na kierunkach medycznych wzrosła z 11 do 18 tys. - To potężna zmiana - ocenił.

Reklama

A.Niedzielski poinformował, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy toczą się rozmowy o tym, aby każdy student pielęgniarstwa, medycyny czy ratownictwa otrzymywał stypendium tak, by mógł otrzymywać wynagrodzenie już w okresie studiów. - Rozmawiamy w tej chwili o kwocie 1,5 tys. zł - wyjaśnił.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości