Węgry zaraportowały w środę rekordowy wzrost zakażeń COVID-19. Rząd premiera Viktora Orbana zamknął granice dla wszystkich turystów, za wyjątkiem trzech krajów.
W środę Węgry poinformowały o 365 nowych zakażeniach COVID-19 - to rekordowy dzienny przyrost zakażeń w tym kraju. Całkowita liczba zakażonych koronawirusem na Węgrzech wynosi 6622. Z powodu COVID-19 zmarło 619 osób. Liczba aktywnych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła ze 100 do 2100.Rząd premiera Viktora Orbana wydał decyzję o zakazie wjazdu dla wszystkich obcokrajowców. Granice pozostają zamknięte dla wszystkich przyjazdów poza nielicznymi wyjątkami: dla konwojów wojskowych w tranzycie humanitarnym, podróżach służbowych lub dyplomatycznych. Z zakazu wjazdu zwolnieni zostali także obywatele trzech krajów - Czech, Polski i Słowacji (pod warunkiem wykazania negatywnego testu na obecność koronawirusa).
Ponadto obywatele Węgier powracający z zagranicy będą musieli poddać się kwarantannie przez dwa tygodnie lub do czasu, gdy przedstawią władzom dwa negatywne wyniki testów - wykonanych na własny koszt.
Komisja Europejska ostrzegła, że decyzja władz Węgier jest dyskryminująca. Przypomniała też, że zamykanie granic "jest nieskuteczne".
W poprzednich zaleceniach dla państw członkowskich wydanych w lipcu, organ wykonawczy UE wezwał państwa członkowskie do zastąpienia ograniczeń swobodnego przemieszczania się bardziej „ukierunkowanymi środkami”, które powinny być ograniczone w czasie i zasięgu geograficznym.
Wytyczne UE stanowią również, że wszystkie nowe środki powinny być „skoordynowane, proporcjonalne i niedyskryminacyjne”.
Pomimo to Węgry nie informują Komisji ani państw członkowskich o swoich decyzjach, które miały zapaść w piątek (29 sierpnia).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!