Reklama

We Wrocławiu kobiety w ciąży mogą wypożyczyć mobilne KTG

PAP
14/06/2023 08:01

We Wrocławiu wystartowała następna edycja miejskiego programu mobilnego badania KTG. W ramach którego kobiety w ciąży od 36. tygodnia mogą bezpłatnie wypożyczyć urządzenie do monitorowania płodu i samodzielnie wykonać badanie w domu.

Program mobilnego KTG jest skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej.

Do czego służy KTG?

Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje czynność serca płodu i czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

Już teraz można zgłosić się do miejskiego programu, by korzystać z mobilnego KTG. Co ważne, przyszłe mamy mogą zapisać się do niego bezpłatnie. Ochrona i wsparcie zdrowia jest niezwykle ważna. Mobilne KTG to kolejna miejska inicjatywa po programach szczepień przeciw HPV, in vitro czy mrożenia materiału genetycznego chorych onkologicznie. We Wrocławiu stawiamy na wsparcie mieszkańców w każdym wieku, również z pomocą najnowszych technologii

Reklama

 – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Program będzie realizowany do 8 grudnia 2023 r.

Zdaniem dra n. med. Piotra Lepki, specjalisty położnictwa i ginekologii, zastosowanie zdalnej kardiotokografii, dające możliwość monitorowania stanu płodu i komunikowania się z lekarzem za pośrednictwem telemedycyny jest innowacyjnością na miarę XXI w.

Praktycznie każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej lub poczty, nie wychodząc z domu. Cieszę się, że taka forma telemedycyny wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkanek Wrocławia

Reklama

– powiedział dr Lepki.

Dzięki temu po pierwsze oszczędzamy cenny czas na dojazdy oraz unikamy stresu, który zawsze towarzyszy wizycie w szpitalu lub przychodni

– ocenił.

Bezpłatne mobilne KTG - jak wypożyczyć?

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są pod numerem telefonu +48-22-308-03-00 w godzinach 8.00–16.00 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uczestniczka programu otrzymuje kod umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i korzystanie z usługi medycznej.

Reklama

Zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Robert Bednarski podkreślił, że poprzednia edycja miejskiego programu i wcześniejsze projekty pilotażowe spotkały się ze sporym zainteresowaniem.

W ubiegłym roku z mobilnego KTG skorzystało blisko 70 uczestniczek. Przeprowadzono łącznie ponad 800 badań. Cieszymy się, że nowoczesne technologie mogą wspierać przyszłe mamy w tym wyjątkowym dla nich czasie

 – dodał.

Aby skorzystać z usługi, oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits, należy także zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym. Służy ona do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych i do przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Reklama

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu (musi trwać co najmniej 30 minut), zapis KTG w formie graficznej zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu, a opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i SMS-owej. Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości