Donald Trump podpisał decyzję, która oficjalnie wycofuje Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Prezydent zarzucił organizacji wprowadzenie USA w błąd i uznał, że dalsza współpraca nie leży w interesie kraju.
Donald Trump podpisał rozporządzenie, które formalnie wycofuje Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To decyzja, którą próbował wprowadzić już podczas swojej poprzedniej kadencji w 2020 roku, oskarżając WHO o niewłaściwe działania w czasie pandemii COVID-19. Wtedy jednak jego plan został wstrzymany, gdy Joe Biden po objęciu urzędu cofnął wycofanie USA z organizacji.
Donald Trump, wracając do swojej dawnej polityki, ogłosił, że tym razem dokończy proces wyjścia USA z WHO, oskarżając organizację o “oszukiwanie” Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem, WHO oraz wiele innych organizacji międzynarodowych, działało na niekorzyść Ameryki.
- Wszyscy oszukują Stany Zjednoczone i to koniec. To się już nie wydarzy — powiedział prezydent USA.
Decyzja wzbudziła kontrowersje, szczególnie wśród ekspertów zdrowia publicznego, którzy ostrzegają, że takie działania mogą osłabić globalne wysiłki na rzecz walki z chorobami zakaźnymi i innymi zagrożeniami zdrowotnymi.
W rozporządzeniu wykonawczym podpisanym przez Trumpa można m.in. przeczytać o "niesprawiedliwym" żądaniu "uciążliwych płatności od Stanów Zjednoczonych, znacznie przewyższających płatności innych krajów".
Nowa administracja USA obliczyła, że Stany Zjednoczone co roku przekazują aż 500 milionów dolarów na wsparcie WHO, podczas gdy Chiny, które mają znacznie większą populację, przeznaczają jedynie 39 milionów dolarów. W związku z wycofaniem się USA z organizacji, formalny proces ma potrwać rok, choć nie wiadomo, czy Trump będzie przestrzegał tego terminu.
Eksperci są zaniepokojeni decyzją prezydenta, jak mówi Lawrence Gostin, dyrektor Centrum Współpracy WHO ds. Prawa Zdrowia Publicznego. Zaznacza, że wycofanie się USA z WHO to krok wstecz, który osłabi bezpieczeństwo zdrowotne Ameryki.
Jak podkreśla portal ABC News, USA, będące największym fundatorem WHO, odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu zagrożeń zdrowotnych na całym świecie, a także w zapobieganiu chorobom, takim jak nowotwory, i dbaniu o globalne bezpieczeństwo zdrowotne.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Bardzo dobry ruch. Może inni też zrozumieją że warto wyjść z WHO.
Potwór Billy to uniesie...koniec kolejnych plandemii????
Bravo ! Bardzo dobrze. Świetna decyzja!❤️
Brawo inne kraje powinny brać przykład
Bardzo dobrze.
Bardzo dobry ruch. Może inni też zrozumieją że warto wyjść z WHO.
Potwór Billy to uniesie...koniec kolejnych plandemii????
Bravo ! Bardzo dobrze. Świetna decyzja!❤️