Za 205 mln zł Urząd Miasta w Katowicach w imieniu Skarbu Państwa kupił prywatny szpital GeoMedical. Szpital funkcjonował 2 lata, a następnie został zamknięty. To do niego ma zostać przeniesiony katowicki szpital MSWiA.
W sierpniu 2023 roku podpisano akt notarialny w sprawie sprzedaży katowickiego szpitala GeoMedical. Wówczas prezydent miasta Katowice, w imieniu Skarbu Państwa, kupił od dwóch społek - CMC GEO PROJEKT 2 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Wówczas podpisano również umowę użyczenia na rzecz SP ZOZ MSWiA.
Transakcja opiewała, jak poinformował katowicki urząd miasta, na 205 mln zł. Do dzisiaj niewiadomo jednak, w jaki sposób została dokonana wycena placówki i czy w ogóle w procesie tym pojawił się rzeczoznawca. O to Gazeta Wyborcza zapytała Urząd Miasta, MSWiA i KPRM. Od Urzędu Miasta otrzymali informację, że szczegóły negocjacji nie podlegają upublicznieniu. MSWiA odpowiedziało nie na temat, a KPRM milczy.
Szpital został wybudowany i wyposażony za 150 mln zł, a rozpoczał działalność we wrześniu 2017 roku. Na samym początku placówka nie miała kontraktu z NFZ. Zawarła go dopiero na początku kwietnia 2018 roku. Środki przekazane z Funduszu nie były jednak wysokie - wynosiły zaledwie 5,9 mln zł.
W czasie swojego krótkiego funkcjonowania katowicki szpital miał w dyspozycji zaledwie 23 łóżka, a przyjmowało w nim kilku specjalistów - ortopeda, urolog, chirurg, lekarz chorób zakaźnych, alergolog, dietetyk, ginekolog i onkolog.
Placówka z uwagi na problemy z płynnością finansową zakończyła swoją działalność pod koniec lipca 2019 roku. Zrobiła to praktycznie z dnia na dzień, a pacjenci wywiezieni zostali do innych placówek.
Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, katowicki szpital MSWiA ma w październiku rozpocząć leczenie w miejscu Geomedicala. Pojawiają się jednak pytania, czy placówka będzie w stanie utrzymać nowy obiekt, który w założeniu ma miejsce na ponad 200 łóżek. Dotychczasowy szpital MSWiA w Katowicach ma 120 łożek i 50 mln zł z kontraktu z NFZ.
- Przenosimy tutaj szpital z ulicy Głowackiego. Mamy tam oddział intensywnej terapii, dużą chirurgię, ginekologię - wymienia Piotr Grazda, dyrektor szpitala MSWiA. Przenosimy też ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, wszystkie poradnie, które mamy w szpitalu i towarzyszącą medycynę pracy. Przeniesiemy też miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego, którego jesteśmy dysponentami - wyjaśnił.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze