Reklama

Rząd już dziś zajmie się zakazem sprzedaży nieletnim e-papierosów bez nikotyny i akcyzą na wielorazowe e-papierosy

PAP
21/01/2025 09:30

Projekt zakazujący sprzedaży nieletnim e-papierosów niezawierających nikotyny będzie przedmiotem wtorkowego posiedzeniu rządu. To jednak nie wszystko. Rząd rozpatrzy także propozycję Ministerstwa Finansów nakładającą akcyzę na wielorazowe e-papierosy, podgrzewacze i saszetki nikotynowe.

Rada Ministrów zbierze się we wtorek o godz.12:00. W porządku obrad jest m.in. projekt resortu zdrowia nowelizujący ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadza on zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy dany produkt ma, czy też nie ma w swoim składzie nikotyny.

Projekt zakłada też m.in. zmianę definicji "palenia papierosów elektronicznych", która spowoduje, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw dla dzieci.

Reklama

Ponadto projekt Ministerstwa Zdrowia da prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych prawo do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji, co pozwolić na bardziej kompleksową ocenę wyrobów, które są wprowadzane do obrotu. Zmiana wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów.

Rząd ma się też zająć przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych. Projekt rozszerza też definicję wyrobów nowatorskich o wyroby beztytoniowe, co spowoduje, że również one będą podlegać akcyzie.

Reklama

Ponadto propozycja MF podnosi akcyzę na płyn zawarty w jednorazowych e-papierosach. Uzupełnia też katalog wyrobów akcyzowych, wobec których następuje wykonanie orzeczenia sądu o ich przepadku poprzez ich zniszczenie, o urządzenia do waporyzacji (wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne), zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe, inne wyroby nikotynowe oraz jednorazowe e-papierosy.

Projekt MF zmienia też sposób obliczania dodatkowej opłaty od tzw. opłaty cukrowej (od napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryn). Dodatkowa opłata ma charakter sankcyjny; po zmianie przepisów jej kwota będzie określana w odniesieniu do wysokości zaniżenia opłaty, a nie w odniesieniu do całej należnej opłaty cukrowej.

Reklama

W porządku obrad rządu znalazł się także przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prace nad tymi rozwiązaniami są prowadzone od blisko roku, a mają one dotyczyć transparentności przy delegowaniu sędziów do orzekania w innym sądzie i odwoływaniu ich z tych delegacji.

Planowana zmiana jest wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 listopada 2021 r., w którym zakwestionowano system delegacji sędziowskich, w tym fakt, że szef MS będący zarazem prokuratorem generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia.

Reklama

Głównym założeniem projektu jest więc wymienienie w dodawanym przepisie przesłanek wskazujących, w jakich przypadkach delegowanie sędziego do innego sądu jest dopuszczalne. Ponadto projekt zakłada także m.in. wprowadzenie obowiązku uzasadnienia decyzji o odwołaniu sędziego z delegowania. Dodany ma zostać też przepis głoszący:

"Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej o każdym dokonanym przez niego delegowaniu sędziego oraz o każdym odwołaniu albo ustąpieniu z delegowania. W ogłoszeniu wskazuje się przyczyny delegowania albo odwołania". (PAP)

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości