Jest już nowelizacja zarządzenia NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Premiuje opiekę nad osobami wentylowanymi mechanicznie i żywionymi dojelitowo.
Jakie zmiany wprowadza nowe zarządzenie?
W przypadku świadczeniobiorców wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo przez zakład opiekuńczy, dla wartości każdego osobodnia stosuje się współczynnik korygujący 1,3. To oznacza, że placówki dostaną o 30 proc. więcej pieniędzy.
W przypadku dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie i żywionych dojelitowo przez zakład opiekuńczy, dla wartości każdego osobodnia stosuje się współczynnik korygujący 1,24.
W przypadku dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie i żywionych pozajelitowo przez zakład opiekuńczy, dla wartości każdego osobodnia stosuje się współczynnik korygujący 1,5.
Ile trafi do placówek?
Według NFZ świadczenia, których dotyczy zmiana realizuje 196 placówek. Zwiększenie wydatków związanych z wentylacją mechaniczną oszacowano na ponad 16,6 mln zł, a za pacjentów wentylowanych i żywionych dojelitowo i pozajelitowo o ok. 9,8 mln zł. Nie przewidziano zwiększenia liczby kupowanych świadczeń w tym zakresie.
Kiedy wejdą w życie?
Zarządzenie dostosowuje regulacje NFZ do obwieszczenia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 13 września 2016 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej sprawozdanych po dniu wejścia w życie zarządzenia (a to nastąpi po 30 dniach), a udzielonych nie wcześniej niż w dniu 1 listopada 2017 r.
AK
Zarządzenie dostępne tutaj
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!