Reklama

NIL wspiera lekarzy ukaranych przez NFZ w sprawie refundacji preparatów mlekozastępczych

Polityka Zdrowotna
03/12/2024 16:30

Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna zaleciła wycofanie roszczeń NFZ wobec lekarzy, którzy działali w dobrej wierze, starając się ratować zdrowie małych pacjentów. Rozpoczęte procedury ugodowe dają nadzieję na rozwiązanie kontrowersyjnej sprawy, w której NIL aktywnie wspiera lekarzy, zapewniając im pomoc prawną i mediacyjną.

Kontrowersje w refundacji preparatów mlekozastępczych – samorząd lekarski interweniuje

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski oraz wiceprezes Klaudiusz Komor po raz kolejny spotkali się z lekarzami, którzy zostali ukarani przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. „nienależną” refundację preparatów mlekozastępczych dla dzieci. Ta kontrowersyjna sprawa, która od samego początku budziła ogromne emocje, stała się jednym z kluczowych punktów działań samorządu lekarskiego, który nie ustaje w walce o obronę interesów swoich członków.

- Uderzając w bezpieczeństwo lekarza, uderza się w bezpieczeństwo pacjenta, dlatego w Naczelnej Izbie Lekarskiej działaliśmy w sprawie lekarzy ukaranych za przepisywanie mleka dla niemowląt dla takich pacjentów, którzy mieli wskazania medyczne, ale nie spełniali kryteriów refundacyjnych. Ci lekarze zostali ukarania od NFZ karą, która wynosiła od tysięcy złotych do nawet setek tysięcy złotych - wyjaśnia Maria Kłosińska.

Reklama

Naczelna Izba Lekarska, wspierając lekarzy w tej trudnej sytuacji, pełniła rolę mediatora, angażując się w rozmowy z Ministerstwem Zdrowia oraz NFZ. Oprócz wsparcia prawnego, samorząd lekarski opracował szczegółową analizę przypadków lekarzy ukaranych, co doprowadziło do istotnego przełomu.

Ministra Zdrowia popiera lekarzy

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, że NFZ powinien wycofać roszczenia wobec tych lekarzy, którzy działali w dobrej wierze, kierując się chęcią ratowania zdrowia małych pacjentów. W efekcie, rozpoczęły się procedury ugodowe, które dają nadzieję na rozwiązanie tego konfliktu.

Reklama

Lekarze, którzy chcą skorzystać z możliwości ugody, muszą złożyć odpowiedni wniosek do NFZ. Część spraw została już rozwiązana, a inne są w toku – niektóre pozwy zostały wycofane, inne trafiły na drogę sądową, a w jednym przypadku osiągnięto ugodę zrzeczeniem się roszczeń. Ważnym elementem ugód jest fakt, że strony pozywające potwierdzają, iż lekarze działali w dobrej intencji, co przyczyniło się do wycofania pozwów.

NIL walczy o sprawiedliwość i reformy w ochronie zdrowia

Maria Kłosińska z Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla, że sukces ten to rezultat współpracy lekarzy z samorządem, który stawia na wsparcie ekspertów oraz na kontakt z decydentami.

Reklama

- Misją samorządu jest zapewnienie pomocy lekarzom, którzy działają na rzecz dobra pacjentów. Nasze działania nie kończą się na tych ugodach – musimy również walczyć o zmiany w systemie ochrony zdrowia, które pozwolą nam jeszcze skuteczniej dbać o pacjentów - mówi Kłosińska.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski podczas ostatniego spotkania z lekarzami zapewnił, że NIL nie zaprzestanie monitorować sytuacji i nadal będzie wspierać lekarzy na każdym etapie postępowania. 

- Będziemy trzymać rękę na pulsie, aby żaden lekarz, który działał w dobrej wierze, nie został pozostawiony bez pomocy - podkreślił Jankowski.

Reklama

To właśnie taka postawa samorządu, gotowego do działania na rzecz swoich członków, daje nadzieję na to, że sprawiedliwość zostanie przywrócona, a lekarze – chronieni w swojej roli – będą mogli w pełni realizować misję ratowania zdrowia pacjentów.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: NIL Aktualizacja: 03/12/2024 16:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości