Badania pokazują, że osoby dojeżdżające do pracy rowerem, rzadziej biorą zwolnienie lekarskie i mają mniejsze ryzyko długotrwałych absencji związanych z chorobą.
Coraz więcej osób decyduje się na rower jako środek transportu do pracy, co ma nie tylko korzystny wpływ na środowisko, ale także na nasze zdrowie. Badanie przeprowadzone przez Fiński Instytut Zdrowia Pracy na 28 485 pracownikach samorządowych ujawnia, że regularne dojeżdżanie rowerem zmniejsza liczbę dni chorobowych.
W szczególności osoby, które pokonywały 60 km tygodniowo na rowerze, miały o 8-12% mniejsze ryzyko wzięcia zwolnienia chorobowego, a także 18% mniejsze szanse na długotrwałą absencję. Co ciekawe, najbardziej aktywni rowerzyści mieli średnio o 4,5 dnia chorobowego mniej rocznie niż ci, którzy dojeżdżali do pracy samochodami lub transportem publicznym.
- Istnieją już dowody naukowe na korzyści zdrowotne i środowiskowe wynikające z aktywnego dojeżdżania do pracy, ale jego związek z ryzykiem długiej nieobecności w pracy z powodu choroby, nie był dotychczas w ogóle badany – mówi Essi Kalliolahti, ekspertka z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy.
Choć badanie uwzględniło różne czynniki, takie jak wiek, płeć, spożycie alkoholu czy status społeczno-ekonomiczny, nie udowodniono bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między jazdą na rowerze a chorobami. Wskazano natomiast na silną zależność między aktywnością rowerową a mniejszą liczbą zwolnień lekarskich.
Chociaż nie ma jednoznacznego wytłumaczenia tej zależności, wcześniejsze badania pokazują podobne wyniki. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, a osoby, które ćwiczą, są mniej narażone na wiele powszechnych dolegliwości.
Z drugiej strony, osoby z problemami zdrowotnymi, które mogą utrudniać codzienną jazdę na rowerze, mogą częściej korzystać ze zwolnień.
Badanie zostało opublikowane w „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze