Reklama

W ustawie refundacyjnej znalazły się zachęty do produkowania leków w Polsce

Polityka Zdrowotna
24/08/2023 16:28

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy refundacyjnej. Znalazły się w niej przepisy zachęcające do wytwarzania leków w Polsce. Jak wskazuje Krzosztof Kopeć z Krajowych Producentów Leków - "wpisuje się to w nurt, którym podążają dziś wszystkie kraje UE".

 

Budowa bezpieczeństwa lekowego Polski

 

 

W nowelizacji ustawy refundacyjnej znalazł się historyczny zapis. Po raz pierwszy wprowadzono mechanizmy, które mają stymulować firmy do przenoszenia lub rozpoczynania produkcji w Polsce. Taki ruch ma zmniejszyć odpłatność pacjenta za lek o 10 lub 15 proc.  

To realizuje ideę patriotyzmu gospodarczego i zachęca do korzystania z polskich leków – mówi Krzysztof Kopeć.

Ustawa zakłada również preferencje dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na produkcję i wprowadzenie leku na rynek w Polsce. Taki przedsiębiorca, w zależności od tego, czy wytwarza tylko lek czy również jego składniki, może skorzystać z 2 lub 4 proponowanych preferencji, m.in. ze zwolnienia z ograniczeń wielkości sprzedaży takiego leku, dłuższy okres obowiązywania decyzji refundacyjnej czy szybsze rozpatrzenie wniosku o refundację.

Reklama

- W znowelizowanej ustawie refundacyjnej pojawiły się „pierwsze jaskółki” mające zachęcać do zwiększania produkcji farmaceutycznej w Polsce. Ale aby były efektywne, wymagają pogłębienia. Przeniesienie przez krajowego producenta produkcji leków z Azji do Polski jest bardzo kosztowną decyzją inwestycyjną z długo terminowymi skutkami. Dlatego potrzebna jest gwarancja zbytu tej produkcji po wyższej cenie, bo koszty wytwarzania w Polsce będą większe niż w Azji – wskazuje Krzysztof Kopeć. Główną przyczyną braków najbardziej potrzebnych leków jest spadek opłacalności ich produkcji. Są to leki tańsze niż kubek kawy w sieciowej kawiarni. Dlatego wzorem innych krajów - trzeba rewaloryzować ich ceny, by produkcja stała się opłacalna. Oczywiście, dopłaty pacjentów w aptekach nie mogą się zwiększyć - dodaje.

 

Reklama

Kontynuacja współpracy z resortem zdrowia

 

 

Nowelizacja ustawy wprowadza też m.in. obligatoryjne zobowiązanie producenta do dostarczenia określonej ilości leków w ujęciu rocznym, z uwzględnieniem na poszczególne miesiące. W przypadku leków zagrożonych brakiem dostępności obowiązek ten będzie obejmował dostarczenia produktów w równej części do co najmniej 10 przedsiębiorców prowadzących hurtownie farmaceutyczne.

– Te przepisy będą wymagały doprecyzowania, bo w szczególnych sytuacjach, np. awarii w fabryce, przedsiębiorca zmniejszy na jakiś czas produkcję i trudno będzie go zmusić, do dostarczania leku do 10 hurtowni – wskazuje Krzysztof Kopeć. 

Reklama

Krajowi Producenci Leków podkreślają, że dobre zmiany udało się wprowadzić w ustawie dzięki współpracy z ministerstwem zdrowia. Mają również nadzieję, że wraz z resortem uda się im wypracować najkorzystniejszą dla pacjenta, sytemu i rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce ścieżkę wdrażania wprowadzonych ustawą zmian.

- Wielogodzinne rozmowy z wiceministrem Maciej Miłkowskim, który starał się równoważyć interesy wszystkich interesariuszy rynku leków doprowadziły do wykreślenie z pierwszej wersji ustawy wielu niekorzystnych zapisów. Resort zdrowia zrezygnował z wprowadzenia tzw. korytarzy cenowych, które mogły wyeliminować z refundacji leki krajowych producentów o wartości ponad 1 mld zł. Udało się też przekonać ministerstwo do wykreślenie przepisów umożliwiających nieograniczoną w czasie blokadę wejścia do refundacji konkurujących ceną leków. To pokazuje, że nasza wspólna praca ma ogromną wartość dla pacjentów pozwalając im na korzystanie ze skutecznych i dostępnych terapii – mówi Krzysztof Kopeć.

Reklama

Ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2023 r., z wyjątkami.
 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości