Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o Agencji Badań Medycznych oraz niektórych innych ustaw. W myśl projektu, Agencja Badań Medycznych będzie mogła udzielać wsparcia finansowego nie tylko na badania kliniczne, ale także na eksperymenty badawcze.
"Rząd chce usprawnić oraz rozszerzyć zadania Agencji Badań Medycznych (ABM). Chodzi o wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia dzięki możliwości udzielania dofinansowania na realizację eksperymentów badawczych. Dzięki temu możliwe będzie pozyskanie nowych rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, zwiększających m.in. możliwość zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19" - wyjaśniono w komunikacie o przyjęciu przez rządu ustawy.
W ocenie autorów projektu noweli, "dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, zwiększy się konkurencyjność Polski, jako miejsca prowadzenia badań klinicznych i eksperymentów badawczych"
"Wykorzystywanie dorobku nowoczesnych technologii know-how, jeśli chodzi o nauki biomedyczne, ma duże znaczenie nie tylko w kontekście profilaktyki i leczenia chorób stanowiących najczęstsze przyczyny umieralności (tj. choroby onkologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego), ale także w zakresie walki z COVID-19" - przekonują autorzy projektu.
Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przypomnijmy, że niedawno do konsultacji trafił projekt ustawy o badaniach klinicznych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!