Reklama

MZ: Projekt ustawy o ratownictwie medycznym w tym tygodniu do konsultacji

Polityka Zdrowotna
13/10/2016 16:26

Taką zapowiedź przedstawił podczas czwartkowego spotkania w Staszowie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Do końca tygodnia pozostał jeden dzień, a więc ustawa trafi do konsultacji w piątek. Do 15 października minister K. Radziwiłł miał przedstawić kluczowe projekty ustaw. Taki termin ministrowi wyznaczyła premier Beata Szydło. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to ostania z zapowiedzianych ustaw, która nie trafiła jeszcze do konsultacji społecznych.

Pozostałe projekty, które miały być gotowe do najbliższej soboty, to ustawa o sieci szpitali, założenia do zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Wszystkie trzy trafiły już do konsultacji społecznych. Ustawa o ratownictwie medycznym to ostatni projekt, którego treści jeszcze nie znamy. Co się zmieni mówił dziś krótko wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Proponowane zmiany spełnią oczekiwania służb ratownictwa medycznego, m.in. zabezpieczą im dobre warunki pracy i płacy. Projekt przede wszystkim spowoduje, że państwowe ratownictwo medyczne będzie służbą powołaną do pomocy dla wszystkich potrzebujących, nie służbą nastawioną na zysk – zapewnia wiceminister Tombarkiewicz. Według niego projekt tzw. dużej nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym zakłada wiele „bardzo ważnych” zmian, postulowanych przez środowisko. „Podstawowe – to też spełnienie programu wyborczego PiS jak i zapowiedzi z expose pani premier Beaty Szydło - to jest upaństwowienie systemu. Tak, żeby system państwowego ratownictwa medycznego nie służył zarabianiu pieniędzy, tylko służył przede wszystkim ratowaniu życia ludzkiego i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli” – podała Gazeta Prawna.

Reklama

Dokument ma zawierać postulowane zapisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zatrudnienia poprzez dobrze opłacane etaty dla pracowników ratownictwa medycznego i zagwarantowanie trzyosobowych podstawowych zespołów. Projekt nowelizacji ustawy w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych. Bardzo liczymy na konstruktywne uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie z tych propozycji, wszystkim będą się podobały. Natomiast nadrzędnym celem ustawy jest poprawa poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli, poprzez sprawnie funkcjonujący system ratownictwa medycznego – zapewniał wiceminister.

 

Reklama

Janusz Maciejowski

Źródło: Gazeta Prawna

 

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości