Łódzki OW NFZ rozstrzygnął dzisiaj konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Od 1 kwietnia w Łódzkiem będzie jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez jedną scentralizowaną dyspozytornię medyczną i 105 zespołów ratownictwa medycznego, tj. o 5 zespołów ratownictwa medycznego więcej, 3 z nich będą stacjonowały w małych miejscowościach. Umowa o udzielanie świadczeń zostanie zawarta z WSRM i będzie realizowana wspólnie z 11 placówkami medycznymi z Łódzkiego.
Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiego OW NFZ Anna Leder, oddział rozstrzygnął dzisiaj konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Nowa umowa będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2019 r do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51 proc.-owym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.
O zawarcie umowy na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem ubiegało się wspólnie 12 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Ofertę w konkursie ŁOW NFZ złożyła, w ich imieniu, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która wcześniej musiała uzyskać do tego pełnomocnictwo wszystkich realizatorów.
Wśród współrealizatorów są ponadto: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.
Do końca marca 2019 r. województwo łódzkie podzielone było na 20 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 10 dysponentów.
Zgodnie z nową ustawą, rejony operacyjne zespołu ratownictwa medycznego są tożsame z rejonem operacyjnym dyspozytorni.
W Łódzkiem od 2017 r. jest jedna dyspozytornia medyczna, czyli miejsce w którym zarządza się zespołami ratownictwa i koordynuje akcje medyczne, w których jest wielu poszkodowanych.
Od 1 kwietnia 2019 r. będzie obowiązywał nowy Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego przygotowany przez służby Wojewody Łódzkiego. Zgodnie z planem w województwie łódzkim będzie jeden rejon operacyjny obsługiwany przez 105 zespołów ratownictwa medycznego, czyli o 5 więcej niż do tej pory. Nowe zespoły będą stacjonowały w: Grabicy, Żarnowie, Działoszynie oraz 2 czasowe zespoły w Łodzi Śródmieście i Łodzi Bałuty.
W Łódzkiem pacjenci będą pod opieką 77 Zespołów Ratownictwa Medycznego typu „P”; 23 - typu „S”; 2 czasowe ZRM typu „P” 12-godzinne; 2 czasowe ZRM typu „P” 8 godzinne; 1 czasowy ZRM typu „P” 12 godzinny weekendowy od (piąt.- nied.)
Źródło: ŁOW NFZ
BPO
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!