Reklama

Konfederacja: wypłata zasiłków chorobowych z ZUS od dnia pierwszego

Polityka Zdrowotna
27/03/2020 16:41

- Jeszcze w poniedziałek odbywały się „dyskusje nad projektem, którego jeszcze nie było. Wobec czego głos społeczeństwa nie ma tu dla rządu większego znaczenia Jesteśmy tylko po to by przegłosować regulacje, które poznaliśmy dopiero dzień wcześniej. Zrobimy to ale liczymy  na uwzględnienie naszych poprawek – mówił w piątek w Sejmie Krzysztof Bosak z Konfederacji.

 

Konfederacja przygotowała 39 poprawek apelujących m.in. o:

 

Zwolnienie z ZUS dla wszystkich przedsiębiorców- na tyle ile pozwoli deficyt. Umorzenie z ZUS dla wszystkich dotkniętych kryzysem. – nie tylko dla firm 9 pracowników. Natychmiastowe zwroty VAT. Uwolnienie środków zamrożonych w rachunkach split-payment Dopłaty do wynagrodzeń natychmiast, przez 6 miesięcy. Wynagrodzenie postojowe w wysokości minimalnej krajowej w całości płacone przez państwo. Dopłaty do wynagrodzeń i postojowe bez obowiązki utrzymania miejsca pracy po ustaniu kryzysu. 8.    Wypłaty z zasiłków chorobowych ZUS od pierwszego dnia. Odroczenie do 30 września wszystkich deklaracji obowiązków sprawozdawczych. Nie tylko w przypadku niektórych i do końca czerwca. Ustawowe zawieszenie kredytó∑ i leasingów w związku z kosztami pracodawcy. Ustawowe zawieszenie spłat kredytów i pożyczek dla pracowników objętych przestojem i dla pracowników samozatrudnionych i zatrudnionych o umowy cywilno-prawne. Dopłaty budżetowe do kosztów lokali przedsiębiorców objętych spadkiem obrotu bądź przestojem. Wsparcie z PFR tylko dla polskich spółek. Dopłata do pensji oraz zwolnienie z ZUS, A NIE TYLKO JEDNO. Sprzeciw wobec wykorzystywania tarczy antykryzysowej do wykorzystywania do powiększenia uścisku fiskalnego i uszczelniania ZUS. Nie zdejmować odpowiedzialności z urzędników. ZUS ma nie wypłacać odsetek za wstrzymanie świadczeń Epidemia nie może być pretekstem do zwiększania władz prokuratory (areszt domowy) Kasowa metoda rozliczania VAT Sprzeciw wobec cen maksymalnych 

W sumie Konfederacja przedłożyła dwie poprawkido ustawy o systemie ochrony zdrowia, 32 poprawki do ustawy głównej antykryzysowej i 5 do ustawy o Państwowych Funduszu Rozwoju.

- Dostaliśmy 23 minuty na omówienie wszystkich, 39 poprawek. Prosimy o ich uwzględnienie - mówił Krzysztof Bosak.

Poseł podkreślił także, że "niewprowadzenie nadzwyczajnego stanu jest deliktem konstytucyjnym. Stosowane są wszystkie rozwiązania, które przynależą do tego stanu. Nie wprowadzając go unikacie rekompensaty strat majątkowych z tytułu tej ustawy. Tym samym rząd ten obowiązek ten z siebie zdjął - ocenił.

Reklama

 JK

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości