Reklama

Już są nowe szczepionki przeciw grypie

Polityka Zdrowotna
30/08/2018 22:55

Do zakładów opieki zdrowotnej i aptek już trafiły nowe szczepionki przeciw grypie. Nowe szczepionki odpowiadają zaleceniom WHO i uodpornią organizm na nowe szczepy wirusa grypy. 

Bardzo ważna jest świadomość, że wirus grypy jest podstępny, mutuje i ewoluuje. Każdego roku wytwarzana jest nowa szczepionka, która ma za zadanie chronić organizm podczas najbliższego sezonu grypowego. Coroczne szczepienie wzmacnia odporność, znacząco redukuje ryzyko zachorowania, ale przede wszystkim zabezpiecza przed poważnymi zagrożeniami związanymi z powikłaniami grypy.

W tym roku została wprowadzona refundacja szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. - Jest to bardzo dobra decyzja ze strony Ministerstwa, ponieważ najwięcej powikłań dotyka właśnie osoby w wieku podeszłym i to one płacą największą cenę za niezaszczepienie się przeciw grypie – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Reklama

W tym roku szczepienia tańsze dla seniorów


Tylko w 2017 r. z powodu grypy odnotowano 47 zgonów i ponad 5 mln przypadków zakażeń, czyli blisko połowę więcej niż w latach poprzedzających. M.in. dlatego też profilaktyka przeciw grypie jest szczególnie istotna dla seniorów. Skuteczność szczepień u osób zdrowych w podeszłym wieku sięga ok. 79 proc. Istotny jest także fakt, że dla osób u których występują dwa lub więcej czynniki ryzyka, występuje 202 razy większe ryzyko śmiertelności z powodu infekcji grypowych. 

Reklama

Właśnie między innymi ze względu na te okoliczności rząd w tym roku zdecydował się na refundację szczepień dla osób po 65 r. życia. Seniorzy poniosą jedynie 50 proc. kosztów szczepionki.

Nowe szczepy grypy

W nadchodzącym sezonie zgodnie - z zaleceniami WHO - w składzie szczepionek przeciwko grypie na półkuli Północnej znajdować się będą następujące szczepy wirusa grypy:

W szczepionkach trójwalentnych przeciw grypie:
A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny
A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) - wirus podobny
B/Colorado/06/2017 - wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)1

Reklama


Dodatkowo w szczepionkach czterowalentnych:
B/Phuket/3073/2013 - wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)

Polecamy także:

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości