Reklama

Światowy Dzień Wcześniaka: spotkanie Pomorzańskie dla rodzin wcześniaków, wiek wczesnoszkolny, przedszkolny i młodsze - Netto Arena, Szafera ulica, 18 listopada, atrakcje, tort i więcej

Polityka Zdrowotna
12/11/2023 10:00

Po trzech latach przerwy wymuszonej epidemią koronawirusa do kalendarza wydarzeń Kliniki Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach powracają obchody Światowego Dnia Wcześniaka – na żywo, wspólnie, z masą zabawy i niespodzianek.

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świeci. Wcześniaki to dzieci urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży, statystyki pokazują, że wzrasta ilość przedwczesnych porodów. W Polsce rodzi się około 26 tysięcy wcześniaków rocznie. Niektóre z nich są tak maleńkie, że mieszczą się na dłoni. 

Narodziny wcześniaka to wydarzenie, które wywołuje wiele niełatwych emocji i jest zaskoczeniem dla całej rodziny. Walka tych Małych Wojowników często wiąże się z ogromem wyzwań, potrzebą cierpliwości ale i dalszego leczenia oraz rehabilitacji.

Reklama

– To na pewno będzie spotkanie niezwykle, bo wytęsknione, po tak długiej przerwie – mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska, prof. PUM, lekarz kierująca Kliniką Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Dodatkowo będą to okrągłe, 5. urodziny naszych spotkań z wcześniakami i ich rodzinami. Bardzo nam tych spotkań brakowało, rodzice co roku dzwonili i pytali, czy już ruszmy, czy można się spotkaćIch dzieci, urodzone także w naszym szpitalu, rosną, cały nasz zespół jest bardzo ciekawy jak się rozwijają, jak wyglądają. A pewnie i maluchy są ciekawe, kto tak czule opiekował się nimi, kiedy były niewiele większe niż dłoń… 

Reklama

V Spotkanie Pomorzańskie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka odbędzie się 18 listopada w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena, przy ul. Szafera, w godz. 10.00-15.00. Jest otwarte, zaproszenie skierowane jest do rodzin z wcześniakami w wieku wczesnoszkolnym, przedszkolnym, i młodsze – nie trzeba być urodzonym w szpitalu na Pomorzanach. Organizatorzy zapraszają również personel medyczny opiekujący się wcześniakami, fizjoterapeutów, neonatologów, pediatrów.

Podczas wydarzenia zapowiadana jest cała moc atrakcji: „pływanie” w kulkach, pokazy cyrkowe, teatr, szaleństwo z balonami, makijaże dla dzieci, trochę bezpieczeństwa, czyli spotkanie ze strażakami, nauka pierwszej pomocy dla maluchów i starszaków, dla każdego coś fajnego, czyli loteria fantowa, i coś dla starszaków – spotkania ze sportowcami z niepełnosprawnościami, z pierwszych miejsc na podium, ćwiczenia sensoryczne, fizjoterapeutyczne, neurologopeda, „jak myć ząbki” i wiele innych. I oczywiście nie zabraknie wielkiego tortu.

Reklama

Klinika Patologii Noworodka szpitala klinicznego nr 2 na Pomorzanach to doskonale wyposażony ośrodek z kadrą doświadczonych neonatologów i pediatrów – są nimi same kobiety, w którym leczone są nawet najmniejsze, kilkusetgramowe wcześniaki. 

Od kilku lat ok. 10% urodzonych u nas dzieci to wcześniaki – mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska – Potrafimy i możemy je leczyć, stymulować w powrocie do zdrowia. Każdy taki maluch, który czasem po kilkunastu tygodniach wraca do domu, to ogromna radość

– mówi. 

Reklama

W powrocie do zdrowia pomaga także doskonały sprzęt i zaawansowane terapie leczenia – m.in. sprzęt do monitorowania bólu; aparat NIRS, umożlwiający technikę wizualizacji aktywności mózgu; hipotermia lecznicza; stosowanie tlenku azotu do leczenia ciężkiej postaci nadciśnienia płucnego u dziecka; czy ostatni „mercedes” w Klinice – aparat HeRO, pozwalający na wczesne wykrycie sepsy, zanim jeszcze pojawią się jej objawy – działa w oparciu o zmienność rytmu serca dziecka, i zawczasu pozwala na wdrożenie antybiotykoterapii, zapobiegnięciu stanom krytycznym i rozwojowi sepsy, a tym samym zwiększa przeżywalność dzieci.  

18 listopada – dzień po oficjalnym Światowym Dniu Wcześniaka – organizatorzy z uczestnikami chcą świętować zwycięskie walki małych wojowników. A zespół, który w tym dniu będzie musiał zostać na oddziale i będzie czuwał nad zdrowiem maluchów udekoruje oddział na fioletowo (to kolor symbolizujący wcześniactwo) i rozwiesi maleńkie skarpetki – symbole stópek tych, którym bardzo spieszy się na świat.

Reklama

Źródło: materiały prasowe

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości