Reklama

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna chirurgię robotyczną - kluczowe znaczenie precyzji i innowacji w leczeniu raka jelita grubego

PAP
09/05/2024 09:07

Specjaliści z kliniki chirurgii onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) wykonali w środę pierwszą w regionie robotyczną operację usunięcia raka jelita grubego. To czwarta w tej placówce grupa lekarzy, która podczas operacji korzysta z asysty robota da Vinci.

„To kolejny historyczny moment dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które staje się regionalnym ośrodkiem chirurgii robotycznej" – powiedział w środę dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

 

Zwrócił uwagę, że robotyczne operacje w ŚCO wdrożyli już urolodzy, torakochirurdzy i ginekolodzy. Łącznie wykonali około 200 operacji. Do pierwszych zabiegów przygotowują się specjaliści z kliniki chirurgii głowy i szyi.

 

Prof. Góźdź podkreślił, że robot da Vinci umożliwia chirurgom wykonywanie operacji z wyjątkową precyzją. Narzędzia robota mają większy zakres ruchów niż ludzka dłoń, co pozwala na wykonanie skomplikowanych manewrów w ograniczonych przestrzeniach wewnątrz ciała pacjenta. Zaznaczył, że będzie to miało kluczowe znaczenie podczas zabiegów, do których przygotowują się specjaliści kliniki chirurgii głowy i szyi. Dzięki robotowi chirurdzy będą mogli usuwać nowotwory przez usta pacjenta, minimalizując konieczność wykonywania zewnętrznych nacięć.

Reklama

 

"To ogromne wyzwanie, ale moi chirurdzy potrafią takim wyzwaniom sprostać” – podkreślił.

 

Klinika chirurgii onkologicznej ŚCO specjalizuje się w operacjach nowotworów przewodu pokarmowego, narządów endokrynnych, piersi i skóry. Chirurdzy wykonują również interdyscyplinarne zabiegi wspólnie ze specjalistami z kliniki urologii i kliniki ginekologii. Rocznie w tym ośrodku wykonywanych jest ponad 300 zabiegów operacyjnych (w tym również diagnostyczne) u pacjentów z rakiem jelita grubego.

 

W ŚCO działa od 2021 r. pierwszy w woj. świętokrzyskim Colorectal Cancer Unit – wielodyscyplinarny zespół diagnostyczno-terapeutyczny. W jego skład wchodzą specjaliści w dziedzinie chirurgii onkologicznej, gastroenterologii, radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej, radiodiagnostyki i patomorfologii.

Reklama

 

Zadaniem zespołu jest świadczenie kompleksowej i koordynowanej pomocy pacjentom z rakiem jelita grubego. Rocznie do leczenia w ŚCO włączanych jest około 400 nowych pacjentów z rakiem jelita grubego.

 

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 19 tys. nowych przypadków raka jelita grubego, a blisko 12 tys. osób umiera z powodu tego nowotworu. Nowotwór tego narządu jest drugim pod względem częstości występowania u kobiet i trzecim u mężczyzn.

 

Robot da Vinci został kupiony przez ŚCO w 2023 r. Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia. 

Reklama

 

Autor: Wiktor Dziarmaga

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2024 14:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości