W tym tygodniu zbierze się Senat. W porządku obrad m.in. prace nad uchwaloną przez Sejm ustawą wprowadzającą receptę na ellaOne i ratunkowy dostęp do leków. Na senackiej Komisji Zdrowia dyskusja o stanie polskiej chirurgii. Rząd zajmie się projektami połączenia inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności.
Posiedzenie Senatu rozpocznie się w środę i potrwa do czwartku. Senatorowie będą m.in. pracować nad ustawą, w której znalazły się regulacje dotyczące terapii ratunkowej, recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną i zmiany w procedurze refundacyjnej.
Senacka Komisja Zdrowia zbierze się we wtorek dwa razy
Najpierw Senatorowie wysłuchają informacji ministra zdrowia na temat stanu chirurgii w Polsce. Na drugim tego dnia posiedzeniu senacka Komisja Zajmie się ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, wprowadzającą ratunkowy dostęp do leków, receptę na ellaOne i zmiany w procedurze refundacyjnej.
Rząd zajmie się łączeniem inspekcji
W porządku obrad najbliższej Rady Ministrów znalazły się dwa projekty ustaw dotyczące powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Zapowiada się gorąca dyskusja. Ministerstwo Zdrowia nadal jest przeciwne rozwiązaniom forsowanym przez resort rolnictwa.
Utworzenie Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności będzie oznaczać konsolidację Inspekcji podległych ministrowi rolnictwa, tj. Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz przeniesienie do skonsolidowanej inspekcji części zadań z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także części zadań z Inspekcji Handlowej /UOKiK oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Wprowadzenie takiego systemu ma zwiększyć efektywność działań w zakresie nadzoru nad żywnością, poprawić bezpieczeństwo konsumentów i zmniejszyć obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców.
Redakcja
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!