Pisaliśmy, że od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą już wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które do końca 2017 roku będą obowiązywały równolegle z dotychczasową, papierową wersją. Rozwiązanie to w założeniu ma być udogodnieniem dla pacjentów i lekarzy. Jak się jednak okazuje, elektroniczny system wciąż budzi wiele zastrzeżeń, a lekarze muszą zmagać się z jego niedociągnięciami i zawiłą procedurą.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie budzą jednak mnóstwo kontrowersji. Swojego zdania na ten temat nie kryje dr. Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, członek Porozumienia Zielonogórskiego. Lekarka uważa, że e-podpisy są bardzo dobrym pomysłem i byłyby znacznym ułatwieniem w pracy lekarzy, jednak ich wprowadzenie musi wiązać się ze zmianą systemu dokumentacji medycznej, która obecnie jest zupełnie niedostosowana, przez co zabiera lekarzom zbyt dużo czasu.
Zabielska-Cieciuch zaznaczyła, że obecnie lekarze mają ogromny problem z całą „biurokratyzacją”, przez którą muszą przebrnąć w czasie tworzenia dokumentacji elektronicznej. Chodzi tu głównie o problem z ZUSem, który posiada specjalny program, na który muszą logować się lekarze. Poza tym, konieczne są jeszcze inne logowania, chociażby na portal Narodowego Funduszu Zdrowia. Cały proces bardzo się przez to wydłuża. – Wszystko powinno być zgrane z naszymi programami. Nie może być tak, że lekarz musi logować się na niezliczoną liczbę portali, by wypełnić podstawową dokumentację pacjenta. Nie będzie dobrze, dopóki nie zostaną przeprowadzone konsultacje ze środowiskiem lekarskim i nie uprości się systemu. Doktor dodała, że były już wysyłane wnioski do ZUSu o udostępnienie aplikacji, tak jak robi to NFZ. Dzięki temu, specjaliści mogliby przygotować program i połączyć go z systemem. Przykładem jest tutaj portal eWUŚ, dzięki któremu możliwe jest elektroniczne sprawdzenie ubezpieczenia pacjenta.
Lekarze domagają się sprawnej informatyzacji, która rzeczywiście ułatwiałaby ich pracę, a nie tak jak do tej pory – utrudniała. – Wszystko wymaga współpracy. Chodzi tu o szczegóły techniczne, które powinniśmy być w stanie wspólnie dopracować. Sami zgłosiliśmy się do ZUSu, a wciąż wszystko rozbija się o podpis elektroniczny. Propozycja jest taka, żebyśmy podpisywali to za pomocą ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Są to jednak znowu kolejne logowania, hasła i podpisy. Z pracy lekarza robi się paranoję.
Zabielska-Cieciuch podkreśliła też ważną kwestię finansową, związaną z informatyzacją systemu. – Jedną z korzyści informatyzacji są oszczędności na lekach, wynoszące ok. 20 procent. Każdy minister zdrowia, który nie wprowadza e-recepty, zadłuża nas zatem na 2 mld zł na lekach. Dzięki informatyzacji, wyłapywane są interakcje, jest większa możliwość kontroli nad ordynacją leków i wyższa jakość całego procesu leczenia. E-zwolnienie jest jednym z elementów, na które czekamy, a wciąż jest ogromny problem z podpisem elektronicznym.
Przypomnijmy, że e-receptę oraz internetowe konto pacjenta mieliśmy mieć już od września. A jak widać, wciąż posługujemy się papierową książeczką zdrowia dziecka, a lekarze nie mają elektronicznego podpisu. Problem dostrzega też Ministerstwo Zdrowia. Na zeszłotygodniowej konferencji prasowej, minister Konstanty Radziwiłł przyznał, że należy stworzyć rozwiązanie, które pozwoli bezpiecznie podpisywać taki dokument. Lekarz będzie mógł podpisać elektroniczne zwolnienia wyłącznie przy pomocy elektronicznego podpisu, co jest drogim rozwiązaniem, bardzo skomplikowanym i praktycznie niedostępnym, bądź też przez platformę ePUAP, która w praktyce gabinetu lekarskiego nie będzie dobrze działać – ocenił minister zdrowia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza, że elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogli wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Jednocześnie zachęca do korzystania z pomocy pracowników ZUS, którzy będą udzielali wskazówek zainteresowanym lekarzom telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem Skype i czatu.
AP
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!