Reklama

SOR-y: jest projekt ujednolicający zarządzanie obsługą pacjentów

Polityka Zdrowotna
21/05/2021 14:32

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia zawierający rozwiązania techniczne pozwalające na jednolite zarządzanie obsługą pacjentów oczekujących na SOR.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym.

 

Triaż pacjentów

Projekt zawiera rozwiązania techniczne pozwalające na jednolite zarządzanie trybami obsługi pacjentów oczekujących w SOR-ach oraz przypisanie ich do odpowiedniej kategorii według stopnia pilności udzielenia świadczeń medycznych, a także przeprowadzanie segregacji medycznej przy wykorzystaniu elektronicznych narzędzi. Będzie to dotyczyła także pacjentów przetransportowanych do SOR-u przez zespoły ratownictwa medycznego.

Reklama

Jak wskazał resort, wykorzystanie funkcjonalności systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym, tzw. TOPSOR, umożliwia bieżące informowanie pacjentów o przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem w SOR-ze, z uwzględnieniem trybu pilności (priorytetu) przyjęcia wyznaczonego przez personel medyczny na podstawie stanu zdrowia ocenionego w procesie segregacji medycznej.

Takie rozwiązanie - według MZ - skutkuje "zwiększeniem komfortu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego". Dodatkowo - zdaniem MZ - znacznie ograniczone zostaje również nieefektywne wykorzystanie czasu pracy osób zatrudnionych w rejestracji i punktach informacji.

Reklama

 

Ścieżka pacjenta na SOR

TOPSOR ma umożliwić określenie czasu pobytu pacjenta w SOR-ze od momentu jego dotarcia do SOR-u do czasu wypisania.

Pacjenci w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, które przybyły do SOR-u we własnym zakresie, będą pobierały z automatu biletowego bilet z oznaczeniem numeru w kolejce do rejestracji. Potem nastąpi rejestracja na stanowisku rejestracji medycznej, w kolejności zgłoszeń, poddanie segregacji medycznej, przypisanie do odpowiedniej kategorii i oczekiwanie na udzielenie pomocy medycznej.

Reklama

Liczba osób oczekujących na udzielenie pomocy medycznej w SOR-ze oraz przybliżony czas oczekiwania będą wyświetlane na wyświetlaczach zbiorczych. 

Projekt przewiduje też możliwość przeprowadzania segregacji medycznej za pomocą Karty Segregacji Medycznej (KSM), prowadzonej w postaci elektronicznej, możliwość obsługi TOPSOR na komputerach PC i urządzeniach przenośnych, możliwość integracji z kardiomonitorem, przekazywanie do serwera centralnego TOPSOR logów dotyczących zdarzeń w TOPSOR i odbieranie danych, oraz możliwość generowania statystyk pracy, a także możliwość dwustronnej komunikacji z systemami zewnętrznymi.

Reklama

 

Minimalne wymagania techniczne

Projekt przewiduje w zakresie minimalnych wymagań infrastruktury technicznej i sprzętowej TOPSOR m. in. automat biletowy z ekranem dotykowym LCD, drukarkę do biletów i czytnik kodów kreskowych, automat biletowy stojący, z przyciskami mechanicznymi i drukarką, drukarkę nabiurkową do biletów, wyświetlacz zbiorczy z jednostką sterującą, wyświetlacz stanowiskowy, terminal stanowiskowy, tablet, zestaw nagłaśniający, komputer centralny do pracy ciągłej (24/7) oraz kardiomonitor.

Reklama

Źródło: RCL

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości