Reklama

Psychiatria dzieci i młodzieży. Będą zmiany

Polityka Zdrowotna
17/01/2022 16:51

Zmiany kryteriów wyboru ofert w zakresie świadczeń opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży , a także nowe warunki ich realizacji - przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia skierowany do konsultacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Projekt obejmuje zmiany kryteriów wyboru ofert zawartych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Zmiany dotyczą przede wszystkim przemodelowania kryteriów wyboru ofert w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych dzieciom i młodzieży na I, II oraz III poziomie referencyjnym. Wskutek zmian na I oraz II poziomie referencyjnym utworzono dodatkowe przedmioty postępowania uwzględniające nowe zakresy świadczeń gwarantowanych.

Reklama

Ponadto na każdym poziomie referencyjnym dodano w ramach monitorowania procesu udzielania świadczeń warunek: „Superwizja zespołu”. Do świadczeń realizowanych w poradni zdrowia psychicznego oraz na oddziałach dziennych psychiatrycznych rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży realizowanych na II poziomie referencyjnym obniżono warunki premiujące w kategorii „personel”.

Dodatkowo projekt wprowadza aktualizację listy metod o udowodnionej naukowo skuteczności w oparciu o rekomendację ekspertów, poszerza i dostosowuje w kryteriach postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży zawartych w częściach: 2, 5, 8, 11, 16, 33 i 41 katalog premiowanego personelu odpowiednio o: specjalistę w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, osobę posiadającą decyzję ministra zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, (...), osobę w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży”.

Reklama

Premiowanie konkretnego personelu uzależniono od charakteru obowiązującego dotychczas kryterium, tj. kryterium jakościowego lub kryterium ilościowego. Projekt rozporządzenia proponuje także zmianę określenia „osoba prowadząca psychoterapię” na „osoba posiadająca certyfikat psychoterapeuty”, co wynika ze zmiany określenia definiowanego w rozporządzeniu koszykowym i jest podyktowane zgłaszanymi przez środowisko psychoterapeutów postulatami oraz potocznym rozumieniem definicji w poprzednim brzmieniu, które było błędnie interpretowane.

Jak przekonuje MZ, proponowane zmiany pozwolą na zabezpieczenie dostępu do świadczeń w ramach modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz powinny przyczynić się do wyboru najlepszych ofert biorąc pod uwagę ich jakość, kompleksowość, dostępność oraz cenę.

Reklama

Źródło: RCL

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości