Reklama

Pilotaż w Centrach Zdrowia Psychicznego - jest nowe zarządzenie NFZ

Polityka Zdrowotna
10/04/2020 15:17

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w piątek nowe zarządzenie ws. umów o realizację programu pilotażowego w Centrach Zdrowia Psychicznego. Co przewiduje? 

Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenie ma ono na celu wdrożenie zmian wynikających z przepisów noweli rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego oraz "poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, jak również wspieranie świadczeniodawców w budowie mikroekonomicznej efektywności".

Fundusz wyjaśnił, że ze względu na liczne zmiany wynikające z rozporządzenia MZ oraz konieczności doprecyzowania przepisów zarządzenia Prezesa NFZ, zaistniała potrzeba wydania nowego zarządzenia.

Reklama

W porównaniu  do zarządzenia obecnie obowiązującego (tj. zarządzenia Nr 55/2018/DSOZ) dodano m.in. w słowniku pojęć definicje takie jak: interwencja, miejsce udzielania świadczeń, przepustka, rozporządzenie w sprawie leczenia psychiatrycznego oraz ustawa o prawach pacjenta i RPP, w celu zachowania spójności z przepisami rozporządzenia.

Ponadto doprecyzowano sposób sprawozdawania miejsca zamieszkania pacjenta, w celu zapewnienia właściwego rozliczania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot prowadzący centrum zdrowia psychicznego zarówno dla osób zamieszkujących obszar działania centrum jak i spoza tego obszaru.

Reklama

Wprowadzono załącznik do umowy umożliwiający przekazywanie do NFZ informacji o liczbie zadań zrealizowanych przez punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Doprecyzowano też warunki w jakich są udzielanie świadczenia opieki zdrowotnej w ramach punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Dodano także możliwość realizacji świadczenia: leczenie zespołów abstynencyjnych po substancjach psychoaktywnych (detoksykacja) oraz doprecyzowano standard leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacja) oraz leczenia zespołów abstynencyjnych po substancjach psychoaktywnych (detoksykacja).

Wprowadzono ponadto współczynniki korygujące w przypadku udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach ambulatoryjnych i stacjonarnych i całodobowych na rzecz osób zamieszkujący obszar inny niż obszar działania centrum.

Reklama

Zmiany dotyczą też zakresu dowodu udzielenia świadczenia, w tym sposobu dokumentowania realizacji sesji oraz świadczenia udzielonego w środowisku pacjenta.

W nowym zarządzeniu dodano możliwość rozliczania świadczeń udzielanych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych oraz sposób ich dokumentowania.

Źródło: NFZ

BPO

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości