Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zamknięcie przed pacjentami jednej z placówek, która uczestniczyła w zeszłorocznym proteście lekarzy rodzinnych, naruszało zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa do dokumentacji medycznej. NSA oddalił skargę placówki i ostatecznie potwierdził zasadność wydanej przez RPP decyzji.
Rzecznik Praw Pacjenta uznał praktyki stosowane przez jedną z przychodni w Nysie za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Chodziło o utrudniony dostęp do dokumentacji medycznej w czasie protestu lekarzy rodzinnych z Federacji Porozumienie Zielonogórskie, na początku 2015 roku. Protest polegał na zamknięciu przychodni i nieprzyjmowaniu pacjentów.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że ochrona zdrowia powinna mieć priorytet przed swobodą prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego w tamtym czasie podmiot powinien zorganizować swoją działalność w taki sposób, aby dokumentacja medyczna była udostępniana pacjentom bez zbędnej zwłoki.
Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, w związku z ograniczeniem pacjentom dostępu do dokumentacji medycznej, wynikającym z ubiegłorocznego protestu lekarzy zrzeszonych w Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, zostało wszczętych w sumie 61 postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
Niektóre placówki wniosły do wojewódzkich sądów administracyjnych skargę na decyzję Rzecznika uznającą stosowane przez nie praktyki za naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Dotychczas, spośród 20 takich skarg sądy oddaliły 13 z nich – uznając decyzje Rzecznika Praw Pacjenta za zasadne. Cztery podobne skargi oczekują jeszcze na wydanie wyroku.
Źródło: http://www.bpp.gov.pl/
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!