Reklama

MZ: standardy kształcenia medyków zostaną rozszerzone o medycynę pola walki

Weszło w życie zarządzenie ministra zdrowia powołujące zespół, który przygotuje propozycje zmian w standardach kształcenia medyków, uwzględniających medycynę pola walki. Zespół ma przedstawić swoje rekomendacje do 31 maja 2026 r.

Specjalny zespół

Zgodnie z zarządzeniem, pierwsze posiedzenie zespołu powinno odbyć się w ciągu trzech tygodni. Na jego czele stanął dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, Mariusz Klencki.

Bezpieczeństwo państwa

W skład gremium weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, prof. Grzegorz Gierelak, prorektor ds. Wojskowej Służby Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Waldemar Machała, oraz kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Robert Gałązkowski.

Reklama

Cywile i wojsko

Podczas grudniowego szczytu medycznego organizowanego przez resort zdrowia prof. Gierelak podkreślał, że w państwie odpornym na zagrożenia zasoby cywilnej i wojskowej ochrony zdrowia muszą być ściśle zintegrowane.

Wskazywał przy tym na kluczowe braki w polskim systemie ochrony zdrowia z perspektywy bezpieczeństwa państwa, takie jak niedobór specjalistycznych szkoleń, niewystarczające wyposażenie w sprzęt i materiały medyczne oraz brak skutecznych procedur współpracy między cywilną a wojskową służbą zdrowia.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: PAP/sko
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości