Aby walczyć z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa (2019-nCoV) oraz wdrożyć szczególne środki ostrożności w państwach z osłabionymi systemami ochrony zdrowia, WHO strategię SPRP.
WHO wdraża Skoordynowany Plan Gotowości i Reagowania (The Strategic Preparedness and Response Plan- SPRP) dla nowego koronawirusa.Koszt wdrożenia planu wyniesie 675 mln dolarów. Strategia ma być realizowana w okresie luty-kwiecień.
- Obawiam się, że obecnie istnieją kraje, w których nie ma systemów reagowania w przypadku pojawienia się podejrzenia zakażenia koronawirusem. Potrzebne jest pilne wsparcie w celu poprawy wykrywalności, zdiagnozowania i opieki nad zakażonymi oraz bezpieczeństwem pracowników medycznych z 2019-nCoV w najsłabiej działających systemach ochrony zdrowia- stwierdza dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Jak czytamy w agendzie WHO, celem wdrożenia planu są: ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa (szczególnie w krajach najbardziej narażonych na wypadek wybuchu epidemii); wczesna identyfikacja, izolacja i opieka nad pacjentami; skuteczny przepływ informacji o zdarzeniach; minimalizacja wpływu epidemii na społeczność i gospodarkę.
Plan obejmuje: natychmiastowe uruchomienie międzynarodowej koordynacji i wsparcia operacyjnego; zwiększenie gotowości operacyjnej i reagowania krajów; wsparcie priorytetowych badań i innowacji w zakresie zapobiegania i zwalczania koronawirusa.
Rośnie liczba przypadków zakażeń
Dziś do godziny 11 wszystkie kraje potwierdziły 28 344 przypadki nowego koronawirusa. Wciąż 99 przypadków zakażeń i blisko 100 proc. zgonów dotyczy zachorowań w Chinach. W Europie na ten moment, odnotowano przypadki zakażeń m.in. we Francji, Szwecji, Finalndii, Wielkiej Brytanii, Holandii czy we Włoszech.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!