Reklama

Przejęcie producenta botoksu za 63 mld USD. Regulator stawia warunki

Polityka Zdrowotna
06/05/2020 15:59

Federalna Komisja ds. Handlu (Federal Trade Commission) pozytywnie zaopiniowała przejęcie producenta farmaceutycznego Allergan przez AbbVie. Przejęcie producenta botoksu kosztować ma amerykańską spółkę 63 mld USD. 

Amerykański organ regulacyjny dał zielone światło amerykańskiemu producentowi leków AbbVie na zakup Allergan. Umowa przejęcia opiewa na  wartości 63 miliardów USD.

Oprócz botoksu, Irlandzka spółka Allergan produkuje leki stosowane w pielęgnacji oczu, gastroenterologii i leczeniu ośrodkowego układu nerwowego. Komisja Europejska zatwierdziła umowę na początku tego roku, pozostawiając Irlandzki Sąd Najwyższy jako jedyną instytucję, której zgoda jest potrzebna do finalizacji przejęcia. 

Federalna Komisja Handlu w wyniku głosowania 3-2 (2 komisarzy było przeciw, 3 za), zatwierdziła przejęcie po tym, jak spółki zgodziły się sprzedać część udziałów Allergan spółkom Nestlé i AstraZeneca.  

Reklama

Aktywa te dotyczą środków stosowanych w leczeniu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki oraz zapalenia jelita grubego i choroby Crohna. 

Jak podaje Komisja, "w trakcie dziewięciomiesięcznego dochodzenia pracownicy komisji zbadali szeroki zakres teorii szkód konkurencyjnych, w tym szkód dla innowacji. Nie wskazano żadnych przeszkód dla finalizacji umowy poza tymi, które naprawiono proponowaną ugodą.”


W opozycji swoją opinię wyraził jeden z komisarzy, Rohit Chopr, który określił decyzję FTC „ryzykowną i niepokojącą”. Na swoim Twitterze podkreślił, że głosował przeciw przejęciu spółki.

Reklama

„Nestlé może być największą na świecie firmą produkującą żywność i napoje, ale nie wytwarza leków na receptę. (...) Nie chcę ufać temu konglomeratowi cukierków i ściółki dla kotów, w przywróceniu konkurencyjności dla pacjentów potrzebujących leków na poważne choroby trzustki - czytamy we wpisie Rohita Chopra.

 

źródło: Financial Times

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości