Resort zdrowia wykonał ukłon w stronę świadczeniodawców. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się bowiem projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w który uchyla częściowo obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji pacjenta. W jakim zakresie i kogo obejmą nowe zasady?
Resort zdrowia zaproponował w dokumencie uchylenie obowiązku świadczeniodawcy do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej w odniesieniu do:
historii choroby - w przypadku świadczeniodawcy wykonującego działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne oraz historii zdrowia i choroby - w przypadku świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem świadczeniodawcy realizującego umowę w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, wykonującego działalność leczniczą w formie praktyki indywidualnej.Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2019 roku – czyli w dniu, kiedy w całym kraju zaczną obowiązywać przepisy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadzające obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Czym resort tłumaczy swoją decyzję?
- Proponowana zmiana wynika z faktu, iż świadczeniodawcy nie są obecnie dostatecznie przygotowani do wypełnienia obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej historii choroby oraz historii zdrowia i choroby- czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Przypomnijmy, że obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., o czym wiadomo już od połowy 2017 roku.
Na początku września Naczelna Rada Lekarska a
§ 10a załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przewidującego obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Samorząd lekarski zwracał uwagę, że MZ nie określiło m.in. niezbędnych wymogów stawianych programom do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, a także podkreśliło fakt, że wiele placówek nie jest właściwie przygotowana do wprowadzenia dokumentacji w standardzie EDM.Uwagi do projektowanej nowelizacji rozporządzenia można zgłaszać w ciągu najbliższych 10 dni.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!