Jako samorząd lekarski, niezmiennie opowiadamy się za jej obowiązkowym charakterem, obejmującym wszystkie założone treści. Uważamy, że rzetelna wiedza o zdrowiu powinna być fundamentem całego systemu ochrony zdrowia – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski i zapowiada współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej wzięli udział w spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej poświęconym edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży. Celem rozmów było omówienie założeń programu, wyzwań związanych z jego wdrażaniem oraz możliwości współpracy pomiędzy samorządem lekarskim a resortem edukacji.
W spotkaniu uczestniczyli: prezes NRL Łukasz Jankowski, wiceprezes NRL Paweł Barucha, członek NRL Michał Matuszewski, minister edukacji Barbara Nowacka, sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer oraz podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz.
Dyskusja dotyczyła m.in. obecnej sytuacji, w której edukacja zdrowotna została wprowadzona do szkół jako przedmiot fakultatywny. Jak wskazywano, takie rozwiązanie wiąże się z niską frekwencją uczniów na zajęciach, a tym samym ograniczoną skutecznością realizacji celów programu.
Naczelna Izba Lekarska stoi na stanowisku, że edukacja zdrowotna powinna mieć charakter obowiązkowy na wszystkich etapach edukacji. Jej rola w budowaniu zdrowego i silnego społeczeństwa jest nie do przecenienia, a nauczanie dzieci i młodzieży zasad dbania o zdrowie powinno stanowić jeden z priorytetów polityki publicznej.
– Edukacja zdrowotna, choć obecnie nieobowiązkowa, została wprowadzona do programu nauczania, co samo w sobie uważamy za krok w dobrym kierunku. Jako samorząd lekarski, niezmiennie opowiadamy się za jej obowiązkowym charakterem, obejmującym wszystkie założone treści. Uważamy, że rzetelna wiedza o zdrowiu powinna być fundamentem całego systemu ochrony zdrowia. Kształtowanie świadomości zdrowotnej od najmłodszych lat przyczyni się do odciążenia systemu w przyszłości. Kluczowe jest, aby w obowiązkowej podstawie programowej znalazły się tematy takie jak profilaktyka zdrowotna, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, promocja szczepień ochronnych, kształtowanie prawidłowych nawyków prozdrowotnych, dbanie o higienę psychiczną oraz inne elementy zdrowia. Dziś system ochrony zdrowia w naszym kraju napotyka na poważne problemy organizacyjno-finansowe i edukacja najmłodszych w zakresie dbania o swoje zdrowie to tak naprawdę prewencja zachorowań w przyszłości, a co za tym idzie inwestycja w poprawę całego systemu zdrowia w naszym kraju. Niezmiennie domagamy się obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski.
Wiceprezes NRL Paweł Barucha zwrócił uwagę na konieczność rozszerzenia programu edukacji zdrowotnej o zagadnienia związane z higieną jamy ustnej, szczególnie na wczesnym etapie nauczania.
– Program edukacyjny z zakresu stomatologii powinien być obowiązkowy, zwłaszcza w klasach 1–3 szkoły podstawowej. Obecnie opieka stomatologiczna w szkołach praktycznie nie istnieje, a przecież szkoła pełni również rolę edukacyjną w zakresie zdrowia. Badania wskazują, że podnoszenie świadomości na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej może w przyszłości przynieść miliardowe oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostępne są materiały dla nauczycieli, a studenci chętnie włączą się w pomoc. Celem programu nie jest jedynie nauka mycia zębów czy dążenie do białych zębów, ale przede wszystkim edukacja w zakresie leczenia. Zrozumienie, że zdrowie jamy ustnej jest kluczowe i stanowi fundament dla zapobiegania poważnym chorobom, w tym nowotworowym i przewlekłym, powinno być priorytetem – wyjaśniał wiceszef samorządu lekarskiego.
W trakcie spotkania poruszono również kwestie związane z dojrzewaniem oraz zdrowiem prokreacyjnym. Podkreślano potrzebę przekazywania uczniom rzetelnej, opartej na wiedzy medycznej informacji na temat fizjologii człowieka, w tym procesów zapłodnienia, przebiegu ciąży oraz opieki nad noworodkiem.
– Celem środowiska medycznego, które reprezentujemy, nie jest prowadzenie sporów ideologicznych, lecz skoncentrowanie się na przeciwdziałaniu realnym problemom zdrowotnym dzieci i młodzieży, w tym przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym, a także narastającym kryzysom psychicznym skutkującym wysokim odsetkiem prób samobójczych. Nie ma wątpliwości, że wiedza zdrowotna musi być przekazywana w sposób adekwatny do wieku uczniów, a spory światopoglądowe czy polityczne nie mogą wpływać na rzetelność przekazu medycznego. Jednocześnie wiedza o zdrowiu powinna mieć charakter powszechny, a nie tylko fakultatywny – powiedział Michał Matuszewski z NRL.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zadeklarowało otwartość na dalszą współpracę przy tworzeniu i modyfikowaniu programu edukacji zdrowotnej, z uwzględnieniem uwag i rekomendacji samorządu lekarskiego. Obie strony zgodnie podkreśliły, że edukacja zdrowotna powinna być przedmiotem obowiązkowym, prowadzonym przez odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.
Pozytywnie oceniono również propozycję zaangażowania studentów medycyny – przyszłych lekarzy – we wsparcie nauczycieli w prowadzeniu zajęć. Przedstawiciele NRL zaoferowali pomoc zarówno w opracowaniu, jak i weryfikacji treści programowych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze