Zapłata za wykonane świadczenia nie stanowi dodatkowego przywileju, lecz jest realizacją zobowiązań wobec podmiotów, które już zapewniły pacjentom niezbędną opiekę medyczną i jest warunkiem dalszego, niezakłóconego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – alarmuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. To ta organizacja planuje protest przed Ministerstwem Zdrowia.
Manifestacja jest planowana na 3 marca i ma do niej dojść w Warszawie przed gmachem resortu zdrowia. Już wcześniej, w swoich stanowiskach, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych domagał się natychmiastowej reakcji premiera i zmian w systemie ochrony zdrowia. Bez tego, jak twierdzi organizacja, szpitale powiatowe czeka zapaść.
„W związku z realizacją przez szpitale świadczeń zdrowotnych w warunkach utrzymującej się wysokiej liczby hospitalizacji, presji kosztowej (m.in. wzrost wynagrodzeń, cen energii, leków i wyrobów medycznych) oraz rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństwa przedstawiamy stanowisko w sprawie konieczności niezwłocznego uregulowania należności za wszystkie wykonane przez podmioty lecznicze świadczenia w 2025 r. w zakresach limitowanych i nielimitowanych” – czytamy w najnowszym piśmie związku.
Reklama
Autorzy dokumentu akcentują, że wykonane ponad limit świadczenia powstały w wyniku rzeczywistych potrzeb pacjentów i były udzielane również w stanach nagłych, ratujących życie i zdrowie. Mowa także o przypadkach, w których odmowa udzielenia świadczenia byłaby sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami etyki zawodowej.
Dlatego – argumentują – obowiązkiem państwa jest zapłacenie za te procedury.
„Brak terminowej zapłaty skutkuje istotnym pogorszeniem sytuacji finansowej szpitali, ograniczeniem ich płynności finansowej oraz ryzykiem narastania zadłużenia. W konsekwencji może to prowadzić do ograniczenia dostępności do świadczeń, wydłużenia kolejek oraz pogorszenia jakości opieki nad pacjentami” – ostrzegają szefowie szpitali powiatowych.
Reklama
Wyliczają, że domagają się:
Autorzy pisma podkreślają, że zapłata za wykonane świadczenia nie stanowi dodatkowego przywileju, ale jest realizacją zobowiązań wobec podmiotów, które już zapewniły pacjentom niezbędną opiekę medyczną i jest warunkiem dalszego, niezakłóconego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze