Reklama

Ministerstwo Zdrowia dostarczy ponad 200 mln maseczek

Polityka Zdrowotna
17/01/2022 12:01

Rośnie liczba nowych zakażeń, szczególnie w grupie młodszych osób. Coraz większy jest udział wykrytych przypadków wariantu Omikron - mówił w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W związku z tym ministerstwo zdrowia zdecydowało o rozesłaniu do wszystkich województw 200 mln masek chirurgicznych oraz 10 mln masek FFP-2. 

Jak wyliczał na briefingu rzecznik MZ, porównując tydzień do tygodnia liczbę nowych zakażeń, mamy do czynienia z 18-proc. wzrostem.

- To co może niepokoić to odbicie,  które następuje przede wszytkim w województwach wschodnich i województwach, w których 4. fala przechodziła jako pierwsza, bo może to świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w V falę epidemii - mówił W. Andrusiewicz. Chodzi o woj.  podkarpackie, gdzie porównując dziś tydzień do tygodnia liczbę nowych zakażeń, mamy 50 proc. wzrost, woj. małopolskie - 30 proc. wzrost, woj. mazowieckie - 29 proc. wzrost i woj. lubelskie - 26 proc. wzrost.

Reklama

Odniósł się też do liczby zgonów z powodu COVID-19 (w poniedziałek odnotowano 4 takie przypadki), która jak mówił dziś jest mniejsza, bo jest to efekt raportowania w weekend.

Jak podkreślał, jeżeli chodzi o zgony, to w styczniu 76 proc. zmarłych z powodu COVID-19 - były to osoby niezaszczepione. Dodał, że te statystyki jasno wskazują na skuteczność szczepień.

Przywołał też inną statystykę świadczącą o skuteczności szczepień.

- Kto się dziś najczęściej zakaża? Cały czas w górę idziemy z osobami młodymi, gdzie w tych grupach występuje najmniejsze zaszczepienie. Dzisiaj już 57 proc. zakażeń, są to zakażenia osób do 39. roku życia. Jeszcze niedawno byliśmy tuna progu 45-46 proc., a dziś to już 57 proc. Jeżeli dodamy kolejną grupę wiekową osób w wieku 40-49 lat,  to daje w sumie 73 proc. osób zakażonych. Czyli w  grupach wiekowych najstarszych, gdzie to zaszczepienie jest największe, notujemy najmniej zakażeń - wyjaśniał.

Reklama

Jak mówił, równie istotne są - zwłasza w kontekście ferii - szczepienia najmłodszych. Podał, że jest obecnie zaszczepionych 340 tys. dzieci w wieku 5-11 lat z grupy 450 tys. zarejestrowanych. Przyznał, że jest to nadal nie jest dużo.

Z kolei w grupie 12-17 lat mamy ponad 920 tys. zaszczepionych, a w grupie 18-latków - ponad 200 tys., co daje w sumie ponad 1,1 mln dzieci i młodzieży zaszczepionych.

 

Spada liczba zajęcych łóżek covidowych

Pozytywną oznaką - jak mówił W. Andrusiewicz - przy wzrostach zakażeń, jest spadająca liczba zajętych łóżek. Dziś to jest ok 14,6 tys. i jest to spadek o 3,5 tys. w ciągu tygodnia. Podkreślał, że istotne jest abyśmy w V falę wchodzili z jak najmniejszą liczbą zajętych łóżek.

Reklama

Podał, że w sekwencjonowaniu liczba wykrytych przypadków Omikron skoczyła do 611 w ostatnich dniach, a udział Omikrona w ostatnich 7 dniach we wszystkch próbkach jest już na poziomie 17 proc.

- To zagrożenie transmisją Omikrona w tej chwili  w Polsce jest bardzo duże. Transmisyjność tego wariantu jest znacznie większa - mówił.

 

Maseczki z RARS do województw

Stąd decyzja ministerstwa zdrowia o "wyekspediowaniu 200 mln masek chirurgicznych do wszystkich województw w kraju", aby każdy obywatel miał dostęp do bezpłatnych maseczek, które mogą zahamować transmisję Omikrona.

Reklama

Maski trafią do poszczególnych województw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a wojewodowie rozdzielą je na poszczególne samorządy.

Dodatkowo do województw najbardziej zagrożonych (podkarpackie, podlaskie, lubelskie, mazowieckie i małopolskie) trafi też 10 mln masek FFP-2, czyli tych, które jeszcze bardziej chronią przed transmisją. Trafią one przede wszystkim do osób opiekujacych się osobami chorymi.

 

Niewykluczone skrócenie okresu izolacji i kwarantanny

Rzecznik pytany o decyzje innych krajów ws. skracania okresu izolacji i kwarantanny, przyznał, że resort widzi, że wiele krajów obecnie decyduje się na takie rozwiązanie. Jak przyznał, obecnie okres od zakażenia do objawów oraz okres objawowy choroby jest krótszy.

Reklama

Dodał, że w dobie epidemii wszystkie kraje potrrzebują na pokładzie medyków, a skrócenie okresu izolacji czy kwarantanny powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób. - Nie wykluczamy, że u nas takie rozwiązanie będzie - przyznał.

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości