- Minister rozwoju przedstawi propozycje dla firm z branż dotkniętych stratami ze względu na koronawirusa, a minister finansów wyda rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych - poinformował w piątek wieczorem szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po posiedzeniu w KPRM rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ws. koronawirusa.
Jak podkreślił M. Dworczyk podczas briefingu, zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana, aby do wtorku przedstawić pakiet propozycji dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dodał, że chodzi m.in. o branże turystyczną i przewozową.
Ponadto zapowiedział, że minister finansów Tadeusz Kościński wyda w poniedziałek rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. M.Dworczyk dodał, że wiąże się to z rozpoczęciem produkcji płynu do dezynfekcji przez Orlen. Płyn ten ma trafić do szkół pod koniec następnego tygodnia.
Z kolei resort zdrowia w przyszłym tygodniu uruchomić ma specjalną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy. Jak mówił M. Dworczyk takie sugestie "docierały z terenu",a także z takimi propozycjami wystąpili przedstawiciele klubów opozycyjnych podczas czwartkowego spotkania z premierem.
Ponadto, zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, "została uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa". - Jest połączenie z każdą gminą, czyli zostało uruchomionych ponad 2,5 tys. kontaktów w sytuacjach, kiedy będzie to potrzebne - mówił szef KPRM. Jak zapewnił, "sieć informacyjna będzie dyżurować przez 24 godziny na dobę".
Jeżeli chodzi o dodatkowe środki finansowe na walkę z koronawirusem, to - jak podał M. Dworczyk - dziś zostały podpisane decyzje rozdysponujące ponad 98 mln zł dla szpitali w całej Polsce we wszystkich województwach. Zapewnił, że jeszcze w piątek Ministerstwo Finansów dokona przelewu, więc środki finansowe na kontach szpitali powinny się pojawić najdalej we wtorek.
BPO
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!