Lekarze i lekarze dentyści nie popierają całkowitego zakazu łączenia pracy w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia – wynika z badania „Perspektywa 27” przygotowanego przez Naczelną Izbę Lekarską. Większość respondentów oczekuje przede wszystkim większej przejrzystości systemu, poprawy organizacji pracy oraz lepszych warunków zatrudnienia. W badaniu udział wzięło 2243 lekarzy i lekarzy dentystów z całej Polski.
Badanie „PERSPEKTYWA 27” przeprowadzone przez Naczelną Izbę Lekarską dotyczyło opinii lekarzy na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz możliwości łączenia pracy w sektorze publicznym i prywatnym. W ankiecie uczestniczyło 2243 lekarzy i lekarzy dentystów.
Wyniki pokazują, że tylko 15,1 proc. respondentów popiera pełny zakaz pracy w obu sektorach jednocześnie.
Większość lekarzy nie opowiada się za prostymi zakazami, ale za uporządkowaniem zasad funkcjonowania systemu.
Respondenci wskazywali przede wszystkim potrzebę:
Jak podkreślił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej:
Wyniki badania pokazują jasno: środowisko lekarskie mówi „nie” prostemu podziałowi na pracę publiczną i prywatną. Lekarze oczekują przede wszystkim realnej naprawy systemu publicznej ochrony zdrowia.
Badanie pokazało również, że wielu lekarzy dopuszcza możliwość pracy wyłącznie w publicznym systemie ochrony zdrowia.
Ponad połowa respondentów wskazała jednak, że wymagałoby to spełnienia konkretnych warunków.
Najczęściej wymieniano:
Lekarze podkreślają, że bez poprawy warunków pracy całkowite rozdzielenie sektorów mogłoby pogłębić problemy kadrowe.
Respondenci zwracali uwagę na możliwe konsekwencje wprowadzenia sztywnego zakazu bez odpowiedniego przygotowania organizacyjnego.
Najczęściej wskazywane zagrożenia to:
Eksperci podkreślają, że zmiany powinny być poprzedzone analizami i pilotażami.
Do wyników badania odniósł się także Artur Białoszewski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej.
Sam sprzeciw wobec propozycji rozdzielenia obu systemów nie powoduje, że nasi członkowie nie widzą możliwości pracy w sektorze publicznym – ponad 50 proc. czuje misyjność – zaznaczył.
Reklama
Według przedstawicieli samorządu lekarskiego lekarze są gotowi angażować się w publiczny system ochrony zdrowia, ale oczekują stabilnych i przejrzystych zasad pracy.
Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że dyskusja dotycząca relacji między sektorem publicznym i prywatnym nie powinna opierać się na politycznych hasłach.
Samorząd lekarski deklaruje gotowość do współpracy przy tworzeniu rozwiązań, które:
Raport „Perspektywa 27” ma być punktem wyjścia do dalszej debaty o przyszłości polskiej ochrony zdrowia.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze