Reklama

Dziś rząd zajmie się projektem dot. bezpłatnych leków

Polityka Zdrowotna
10/07/2023 13:37

W poniedziałkowe popołudnie zbierze się Rada Ministrów, by zająć się m.in. projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla dzieci do 18 roku życia oraz seniorów 65+ - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Projekt zapowiedziany jest od połowy maja.

Rada Ministrów zajmie się w poniedziałek projektem ustawy, przewidującym rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.

"Zajmiemy się projektem rozszerzenia programu bezpłatnych leków o seniorów od 65 roku życia oraz dzieci do 18 roku życia. Chcemy, żeby ten projekt był przyjęty w lipcu na posiedzeniu Sejmu" - powiedział PAP Müller.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych napisano, że wymienione grupy osób są jednymi z tych, w których zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne jest największe.

Reklama

Seniorzy z bezpłatnymi lekami

Jak podkreślają wnioskodawcy, w przypadku osób po ukończeniu 65 lat zapotrzebowanie na leki, wynikające z procesów starzenia się, jest większe niż w pozostałych grupach korzystających ze świadczeń zdrowotnych. Osoby te, z racji osiągniętego wieku zazwyczaj nie pracują już zawodowo, a mając mniejsze zasoby finansowe, nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych z leczeniem. Wydatki te stanowią bowiem poważne obciążenie ich domowego budżetu.

Łatwiej dla rodziców

Podobnie jest z osobami niepełnoletnimi pozostającymi na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego tych osób. Mimo że osoby opiekujące się małoletnimi są aktywne zawodowo, to spoczywający na nich obowiązek ponoszenia kosztów leczenia ich dzieci potrafi być wyjątkowo dotkliwy finansowo. Leki, a także niektóre środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego są produktami pierwszej potrzeby, z których w wielu wypadkach nie można rezygnować. Bariera finansowa uniemożliwia jednak wielu opiekunom prawidłowe leczenie i żywienie podopiecznych.

Reklama

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu – oddzielnie dla osób przed ukończeniem 18 lat i oddzielnie dla pacjentów po ukończeniu 65 lat.

Obecnie bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługują tylko osobom powyżej 75 lat.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości