Reklama

Rząd przedstawia projekt ustawy, który może utrudnić funkcjonowanie NFZ

Polityka Zdrowotna
07/10/2022 13:33

Rząd planuje nowelizację przepisów, związaną z celem "7 proc. PKB na zdrowie". Projekt przewiduje m.in. obciążenie dodatkowymi kosztami NFZ bez ich kompensacji z budżetu państwa. Takie rozwiązanie uszczupli budżet Funduszu i uniemożliwi mu zwiększanie dostępności świadczeń.

 

Nowe ustawa uderzy w finanse NFZ?

Pod koniec września opublikowano informację o planowanym przejęciu przez Radę Ministrów rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Pełna treść ustawy nie jest znana do dzisiaj, ale znane są jej założenia. Głównym celem zmiany jest uporządkowanie przepisów związanych z finansowaniem ochrony zdrowia. Jak jednak wskazuje Wojciech Wiśniewski, członek Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z ramienia Federacji Przedsiębiorców Polskich, można uznać, że jest to ustawa nowelizująca przepisy związane z regulacją "7 proc. PKB na zdrowie". 

Reklama

Nowelizacja ustawy nakłada dodatkowe obciążenia finansowe na NFZ, bez ich kompensacji w budżecie państwa. Chodzi między innymi o:

  • zapewnienie finansowania przez NFZ kosztów leków dla seniorów oraz dla kobiet w ciąży
  • przeniesienie finansowania ratownictwa medycznego bez rekompensaty z budżetu państwa
  • finansowanie ze środków NFZ zakupu produktów leczniczych stosowanych w ramach programów polityki zdrowotnej
  • wprowadzenie możliwości zasilania Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 ze środków pozostających w funduszu zapasowym NFZ, bez kontroli Sejmu.

Jak tłumaczył Wojciech Wiśniewski, wejście w życie tych przepisów wpłynie na sytuację finansową Funduszu, który nie będzie w stanie zwiększyć nakładów na wzrost dostępności świadczeń oraz na nowe technologie medyczne. W perspektywie najbliższych 3 lat obciążenia dla NFZ będą rosły, ale cel 7 proc. na PKB będzie się oddalał.

 

Wszystkie środki na wynagrodzenia

Wojciech Wiśniewski wskazywał również, że problemy z budżetem Narodowego Funduszu Zdrowia pogłębią się, ponieważ Minister Zdrowia skierował całość wzrostu finansowania publicznego w ochronie zdrowia w 2023 roku na finansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Tym samym, jak podkreślał członek Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, złamał wypracowane stanowisko dotyczące podziału środków w proporcji 50/50 (50 proc. na podwyżki, 50 proc. na wzrost dostępności). Takie działanie, w ocenie Wojciech Wiśniewskiego, spowoduje uszczuplenie środków pozostających w dyspozycji Funduszu w ciągu 3 lat o około 27,4 mld zł. 

Reklama

Polecamy także:

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości